Varto depreminin 40. yıldönümü anıldı

  • Giriş : 12.06.2006 / 00:00:00

Muş'un Varto ilçesinde 1966 yılında meydana gelen ve yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybetmesine neden olan Varto Depremi'nin 40. yıldönümü tatbikat ile anıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Varto İlçe Kaymakamlığı bünyesinde kurulan ve 109 gönüllüden oluşan Sivil Savunma Arama Kurtarma ekibi ve Muş Sivil Savunma Müdürlüğü'ne bağlı ekiplerin Varto Yatılı İlköğretim Bölge Okulu (YİBO) eski yatakhane binasını yıkarak yaptığı deprem tatbikatı gerçeği aratmadı. YİBO bahçesinde yapılan deprem tatbikatına Vali İbrahim Özçimen, Varto İlçe Kaymakamı Dr. Mehmet Tanışır, İlçe Jandarma Karakol Komutanı Yüzbaşı İbrahim Yağız, Milli Eğitim Müdürü İlhami Bayraktar, Sivil Savunma Müdürü Abdurrahim Dayanan, kamu kurum amirleri, öğrenciler ve halk katıldı.

Deprem tatbikatında bir konuşma yapan Varto İlçe Kaymakamı Dr. Mehmet Tanışır, Türkiye topraklarının yüzde 92'sinin deprem riski altında olduğunu ve nüfusunun yüzde 95'inin de deprem bölgeleri üzerinde yaşadığını belirterek "Ülkemize baktığımızda Varto Kuzey Anadolu fay hattı ile Doğu Anadolu fay hattının kesiştiği birinci derece deprem bölgesinde yer almaktadır. Son yüz yılda Varto'da 1946 ve 1966 yıllında iki büyük deprem meydana gelmiştir. 2006 yılında Kaymakamlığımızca ilçemizin bu hassasiyetini göz önünde tutarak, eğitimden sonra önceliği deprem ve sivil savunmaya vererek bir takım çalışmalar başlattık. Kaymakamlığımız bünyesinde sivil savunma bürosu aktif hale getirilmiştir. İlçemiz kamu kurumlarında ve okullarda depreme dayanıklılık testi yapılmıştır. İlçemiz de kamu kurum ve kuruluşlarında 109 personelden oluşan arama kurtarma ekibi oluşturulmuş, tüm kamu kurum ve kuruluşlarının bina tahliye tatbikatları yapılmıştır" dedi.

Kaymakamın konuşmasından sonra deprem anında enkaz altında kalan ölü ve yaralıları kurtarma tatbikatı yapıldı. Varto Yatılı İlköğretim Bölge Okulu'nun eski yatakhane bölümünün yıkıntıları arasında yapılan tatbikatta, binada enkaz altında kalan ölü ve yaralıların kurtarılması canlandırıldı. Tatbikatta polisler, ambulanslar, itfaiye ve arama kurtarma ekipleri tarafından yapılan depremde enkaz altında kalan ölü ve yaralıların kurtarılması canlandırılırken, öğrencilerden oluşan bir grubun tatbikat süresince deprem anını canlandırarak enkaz yakınında ağlaması tatbikatı adeta gerçeği yaşattı.

Yapılan deprem tatbikatından sonra bir konuşma yapan Vali İbrahim Özçimen, depreme hazırlıklı olunması gerektiğini belirterek şunları söyledi: " Özelikle yaşadığımız coğrafya ve dolayısıyla ülkemiz deprem bölgesi, deprem mutlaka olacak. O zaman biz binalarımızı depreme uygun yapacağız ki, deprem olduğunda hayatımız etkilenmesin, iş sahipleri işlerine gidebilsin, öğrenciler öğretmenler okullarına gidebilsin, hastanelerimiz normal çalışmasına devam edebilsin. O zaman binalarımızı sağlam yapmak zorundayız. Bunları yaptıktan sonra buna rağmen beklediğimizin üzerinde bir deprem olabilir" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious