Varto'da 2 köy karantinaya alındı

  • Giriş : 01.06.2006 / 00:00:00

Muş'un Varto Kaymakamı Mehmet Tanışır, Kaygıntaş ve Kaynarca köylerinde yaşanan şab hastalığı sebebiyle 54 büyükbaş hayvanın telef olduğu belirterek, gerekli önlemlerin alındığını ve hastalığın soğumasını beklediklerini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Köylüler tarafından söylenen 250'ye yakın hayvanın telef olduğu sözlerinin gerçekleri yansıtmadığını kaydeden Tanışır, "Kaynarca ve Kaygıntaş köylerinde yaşanan hayvan ölümleri şap hastalığından kaynaklanmıştır. Kaygıntaş köyünden alınan numunelerin incelenmesinin ardından A tipi şab hastalığı olduğu sonucu olduğu öğrenildi. Hastalığın tespit edildiği köylerden hayvan giriş ve çıkışı yasaklanmış durumda. Ayrıca İlçe Tarım Müdürlüğü ekiplerimiz köylerde gerekli çalışmaları yapmış ve önlemleri almışlardır. Ayrıca telef olan hayvanlar ekiplerimiz tarafından köylerin dışında kazılan çukurlara gömülmüşlerdir" dedi.

Kaynarca köylüleri de, köylerinde yaklaşık olarak 200'ün üzerinde hayvanın telef olduğunu söylediler. 15 hayvanının telef olduğunu belirten Kaynarca köylülerinden Cahit Düzgün "Köyümüzde aniden baş gösteren hastalık sebebiyle büyükbaş hayvanlarımız hastalandı. Bu sebeple her evin 3'er 5'er tane hayvanı telef oldu. Yetkililer köyümüze gelerek incelemelerde bulundular. Telef olan hayvanları toprağa gömdüler. Şimdi hastalığın geçmesini bekliyoruz" diye konuştu.

Sıdık Çobanoğlu ise 11 hayvanının telef olduğunu belirterek, "Bizler geçimimizi hayvancılık yaparak sağlıyoruz. Bu hastalık sebebiyle köyümüzde bir çok hayvan telef oldu. Yetkililer gerekli ilgiye gösterdi. Ekipler gerekli çalışmaları yaptı. Ancak oldukça fazla zararımız oldu" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious