Vatan böyle sevilir!

  • Giriş : 17.03.2007 / 00:00:00

Çanakkale Zaferi’nin 92’nci yılını coşkuyla kutluyoruz

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türk Milleti’nin omuz omuza vererek 1915’te Çanakkale Boğazı’nda işgalci güçlere karşı yüz binlerce şehit vererek kazandığı büyük zaferin 92’nci yılını coşkuyla kutluyoruz

Birinci Dünya Savaşı içinde özel bir yeri olan, Türk Milleti’nin kaderini değiştiren kahramanlık destanı Çanakkale Deniz Zaferi’nin 92. yıl dönümü, yarın kutlanacak. Türk askerinin kahramanlık destanları yazdığı, Atatürk’ün askeri deha olarak tarihteki yerini aldığı, Türklerin mertliğini tüm dünyanın yakından tanıdığı Çanakkale Savaşları, 92 yıldır büyük bir coşku ve gururla kutlanıyor. Dünya savaş tarihine geçen siper savaşlarının yaşandığı Çanakkale’de, canlarını hiçe sayıp yokluk içinde vatanını kurtarmak için düşmana karşı kahramanca koyan, Anadolu’nun dört bir yanından gözünü kırpmadan; sevdiklerini, ailelerini bırakıp cepheye koşan Türk askeri, Gelibolu’da herkesin takdir ettiği başarılar kazandı.

Zor ve çetin geçen muharebelerin ardından "Yenilmez Armada"nın Gelibolu Yarımadası’na ayak basmasına izin vermemek için şehit düşen Türk askeri, 1916 yılından bu yana her yıl düzenlenen törenlerle anılıyor. Çanakkale Savaşları’nın 91 yıl önceki 1’nci yıl dönümünde de pek çok Türk komutanının katıldığı törenlerde şehit askerler için dualar okundu, Hamidiye Tabyası’nda resmî geçit yapıldı. Bu şanlı günü hatırlayıp, sevinmek ve savaşta şehit düşenleri anmak için 1916’da Çanakkale Hastanesi Şehitliği’nde, Anadolu Hamidiyesi ve Dardanos’ta yatan şehitler anıldı. Ayrıca savaşta hayatını kaybeden Alman askerler için de anma töreni düzenlendi.

MÜSTECiP ONBAŞI’NIN BAŞARISI

Boğaz’a 30 Nisan 1915 günü girmeyi başaran Avustralya’ya ait denizaltıyı top ve torpido taarruzları ile etkisiz hale getiren Sultanhisar torpidobotu, İngiltere’ye ait Goliath zırhlısını 13 Mayıs 1915 gecesi batıran Muavenet-i Milliye muhribi ile Fransa’ya ait Turquoise denizaltısının periskobunu, 30 Ekim 1915 günü vurarak ele geçirilmesini sağlayan kıyı bataryasında görevli Müstecip Onbaşı’nın başarı ve kahramanlıkları, moral ve motivasyon açısından olumlu etkilerde bulundu. Büyük Zafer, Türkiye’nin geleceği için bir dönüm noktası olurken, Çanakkale’nin geçilmezliğini tüm dünyaya ilan etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious