Vatan Caddesi'nde kurtuluş töreni

Vatan Caddesi'nde kurtuluş töreni.18211
  • Giriş : 06.10.2008 / 14:55:00

İstanbul'un düşman işgalinden kurtuluşunun 85. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Vatan Caddesi'nde resmi geçit töreni yapıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Tören, İstanbul Valisi Muammer Güler, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Ergin Saygun ve Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın tören aracından halkı selamlamasıyla başladı.

İstiklal Marşı'nın ardından Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve TBMM Başkanı Köksal Toptan'ın Vali Güler'e gönderdiği kutlama mesajları okundu.

Törende bir konuşma yapan Topbaş, İstanbul'un düşman işgalinden kurtuluşunun 85. yıl dönümünün coşkuyla ve heyecanla kutlandığını belirterek, ''1918 yılında İstanbul'a giren düşman birlikleri, Kurtuluş Savaşı zaferimizin hemen ardından 6 Ekim 1923 tarihinde İstanbul'u terk etmek zorunda kaldılar'' dedi.

İstanbul'un 5 yıl süren işgal günlerinin sadece Türkiye'nin değil, kalbi İstanbul'da olan çok geniş bir coğrafyanın karartılmış günleri olduğunu ifade eden Topbaş, ''Çünkü İstanbul, hiç tartışmasız bir dünya şehridir. İstanbul, orada yaşayanlar için olduğu kadar uzağındakiler için de unutulmaz bir aşktır, tarif edilemez bir sevdadır, kıtalar arası bir kardeşlik şehridir'' diye konuştu.

Kıtalarla birlikte medeniyetleri de buluşturan İstanbul'un karanlığa mahkum edilmesine, işgal altında ezilmesine hiçbir yüreğin razı olamayacağına dikkati çeken Topbaş, Türk milletinin Atatürk'ün önderliğinde Anadolu'nun dört bir yanında benzeri görülmemiş destansı mücadele ortaya koyabileceğini gösterdiğini kaydetti.

-İSTANBUL'DA ŞEKİLLENEN BİRLİK VE KARDEŞLİK RUHU-

İstanbul'un bütün asırlarda olduğu gibi bugün de bir dünya şehri, medeniyetlerin buluştuğu, tanıştığı ve kaynaştığı eşsiz bir dünya kenti olduğunu belirten Topbaş, İstanbul'u daha ileri noktalara ulaştırmak hedefinde ağır bir sorumluluk taşıdıklarını bildirdi.

Topbaş, İstanbul'un vatanın, tarihin, kültürün, irfanın ve medeniyet birikiminin özü ve özeti olduğunu dile getirerek, şöyle konuştu:

''Bugün Türkiye üzerine, Türk milletinin sarsılmaz bütünlüğü üzerine farklı hesaplar yapmak isteyenler, öncelikle İstanbul'da şekillenen birlik ve kardeşlik ruhunu iyi anlamalıdır. Burada her din, mezhep, etnik köken, her türlü farlılık özgürce, kardeşlik içinde, Türkiye Cumhuriyeti kimliğini içine sindirmiş bir şekilde yaşamını sürdürür. Yüzyıllar değil, bin yıllar burada muazzam bir ahenge ulaşmıştır. Türkiye'nin ulusal ve küresel ölçekte elde ettiği her türlü başarının, her türlü ilerlemenin, her türlü atılımının ilk önce hissedildiği şehir İstanbul'dur.''

Türkiye'nin dünyanın 17, Avrupa'nın ise 6'ncı büyük ekonomisi konumuna yükselmesinde İstanbul'un ekonomik gücünün lokomotif görevi gördüğünü anlatan Topbaş, geçen yılın 18 milyar dolara yaklaşan turizm gelirinde İstanbul'un payının yüksek olduğunu söyledi.

İstanbul'un kültür ve sanatın buluşma noktası olma vasfını son dönemde öne çıkardığını belirten Topbaş, 2010 Avrupa Kültür Başkenti olan İstanbul'un sanat etkinliklerine başarıyla ev sahipliği yapmasının haklı gururunu yaşadıklarını kaydetti.

Bir şehri yalnızca düşmanın değil, çarpık kentleşme, çevre kirliliği, susuzluk, emniyet boşluğu ve gelir adaletsizliğinin de işgal edeceğini belirten Topbaş, ''Trafikte hoşgörüsüzlük, tarihi eserlere, tarihi mirasa karşı saygısızlık, kaçak yapılaşma, sokak çocuklarına, kimsesizlere, yoksullara karşı ilgisizlik, çevre temizliğine karşı kayıtsızlık da bir şehre yapılacak en büyük fenalıktır'' dedi.

Topbaş, İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak kenti her türlü olumsuzluktan, tahribattan, sorunlardan arındırmayı, kenti insanlara yaraşır bir marka şehir haline getirmeyi istediklerini, bu yolda önemli mesafeler aldıklarını ve aynı hızla çalışmalarına devam ettiklerini kaydetti.

-ANİBAL TEPESİ'NDEN GETİRİLEN ŞÜKRAN BAYRAĞI-

Törende daha sonra, Zeytinburnu Kırımlı İsmail Rüştü Olcay Lisesi'nden Ömer Şerif Turan, ''Canım İstanbul'' şiirini okudu. Çeşitli okullardan halk oyunları ekipleri de gösterilerini sundu.

Törende, 25 genç sporcunun Türk ordusunun İstanbul'a girmeden önce en son konakladığı yer olan Gebze'deki Anibal Tepesi'nden getirdiği Şükran Bayrağı, toprak ve bir buket çiçek, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Ergin Saygun'a sunuldu. Orgeneral Saygun da bu sporculara birer madalya taktı.

İstanbul'un düşman işgalinden kurtuluşu nedeniyle il genelinde düzenlenen resim ve şiir yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri Güler, Saygun ve Topbaş tarafından verildi.

Etkinlik, asker, polis ve çeşitli okullardan öğrenciler ile Genelkurmay Askeri Tarih ve Stratejik Etüt Başkanlığı Mehteran Bölüğü'nün geçit töreniyle sona erdi.

Törene katılan vatandaşlar, geçiş sırasında ''Şehitler ölmez, vatan bölünmez'' şeklinde slogan attı.

Ulaşıma kapatılan yollar, törenin ardından yeniden araç trafiğine açıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*