‘Vatan haini değilim'

  • Giriş : 10.04.2007 / 00:00:00

İran tarafından tutuklanıp 13 gün tutsak hayatı yaşayan İngiliz kadın asker Faye Turney 200 bin dolar karşılığında yaşadıklarını anlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Basra Körfezi’nde İran tarafından tutuklanan 15 İngiliz askeri, ülkelerine döndükten sonra birer birer “özel röportaj” anlaşmaları yaptı. Kadın asker Faye Turney, 200 bin dolar karşılığında The Sun gazetesine verdiği demeçte, “İran karasularına girdiğimizi anlatan itiraf mektubunu yazarken, kendimi hain gibi hissettim. Ama değilim; çünkü bunu kızımı yeniden görmek için yaptım” dedi. Turney yaşadıklarını şöyle anlattı:

* İran askerleriyle çatışmaya girebilirdik. Ama ortalık kan gölüne dönerdi ve eve bir tabut içinde dönerdim. Bu yüzden çatışmadık.

* İranlılar tarafından yakalandıktan sonra 5 gün boyunca hücrede tek başına tutuldum.

* Bir sabah uyandığımda, tahtaya çivi sesleri duydum. Sonra bir kadın gelip boyumun ölçüsünü aldı. Tabutumu hazırladıklarını düşündüm.

* Beni sadece külodum kalacak şekilde çırılçıplak soydular. Bir asker bana tecavüz etmek istediğini söyledi.

* Günde 3 kez sorgulanıyordum. Bana “Körfez’deki İngiliz gemilerinin güvenlik prosedürlerini” soruyorlardı.

* Bir gün diğer 14 silah arkadaşımın sesini duydum. Tam benim hücremin kapısının önünden geçerken “Bizi asacaklar” diye bağırdılar. İşte o an çok korktum.

* İranlılar’a nerede olduklarını
orduğumda “Onlar eve gitti. Sen suçunu itiraf etmediğin için yıllarca hapis yatacaksın” diye cevap verdiler.

* 5’inci günde herşey değişti. İki takım elbiseli adam geldi. Bana “İran karasularına girdiğini itiraf edersen 2 hafta içinde seni serbest bırakırız” dediler. Kızımı görmek istiyordum. Dediklerini yaptım.

* Beni bir odaya götürdüler; orada arkadaşlarımı gördüm. Kavuştuğumuz için çok mutlu olmuştuk. Pişman değilim. Çünkü eve sağsalim dönmeyi başardım. 8 Mayıs’taki doğumgününde kızımla birlikte olabileceğim.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious