'Vatan Sağolsun'; Paradan haber ver!

'Vatan Sağolsun'; Paradan haber ver!.9516
  • Giriş : 19.10.2008 / 11:54:00
  • Güncelleme : 19.10.2008 / 11:54:26

Şehit kanı üzerinden rant sağlayan 'sözde' şehit aileleri derneği'nin 21 üyesi tutuklandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Son günlerde artan şehit haberlerinden sonra kamuoyunda oluşan milli hassasiyeti fırsat bilen bazı derneklerin, şehit aileleri adına para topladığı ortaya çıkarken, İzmir'deki skandalın başında emekli bir binbaşının olduğu saptandı. Şehit ailelerine yardım bahanesiyle basılan dergileri satarak, sahte makbuzlarla bağış topladıkları için tutuklanan 21 kişilik grubun başındaki isim emekli bir binbaşı çıktı.

M.A.S. adlı emekli binbaşının, “şehit aileleri derneği” adı altında iktisadi işletme kurarak, şehit ailelerine yardım bahanesiyle kamu kurumları ve vatandaşları dolandırdığı belirlendi. M.A.S., Genel Başkanı olduğu T. Ş. A. Derneği adı altında iktisadi işletme kurarak, bastırdığı “Vatan Sağolsun” adlı dergileri şehitlerin memleketlerinde akıl almaz fiyatlardan pazarlamış. “Vatan Sağolsun” adlı 5 YTL'lik dergiler, şehitlerin memleketlerinde 5 bin YTL'ye kadar varan fiyatlarla satılmış.

GERÇEK ŞEHİT AİLELERİNDEN BÜYÜK TEPKİ

Aynı zamanda şehit babası olan İzmir Şehit Aileleri İnsan Hakları ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Nurettin Yeşilbağ, skandalı şöyle anlattı: “Şehit aileleri derneklerinin misyonu, vatan-millet adına canını vermiş şehitlerimizin ailelerine yardım etmektir. Ancak, birileri şehitlerimizin kanı üzerinden rant peşinde koşuyor. İşte şehit ailesi bile olmayan birileri, T.Ş.A.D adı altında iktisadi işletme kurup, kıytırık bir dergi basıyor.. Derginin adını da 'Vatan Sağolsun' koyuyor ki, piyasayı kolay dolandırsınlar. Kapı kapı dolaşıp, 'biz şehit aileleri derneğinden geliyoruz' diyorlar, bu dergiyi değerinin çok çok üstünde paralara satıyorlar. Vatandaşın yanı sıra kamu kurumlarının da kapıları çalmışlar. Derginin adı 'Vatan Sağolsun' olunca millet çıkarıp fazlasıyla para vermiş. Şehitlerimizi ranta dönüştüren, kanı üzerinden para kazanmaya çalışan bu insanları kınıyoruz. Bazı değerler vardır ki, üzerinden para kazanılmaz. Namus örneğin. Şehitlerimiz de bizim namusumuzdur. Onların üzerinden nasıl para kazanmaya çalışırlar, aklım almıyor. Şehitlerimiz üzerinden para kazanmaya çalışmak namussuzluk değil de nedir?”

TESUD ÜYESİ Mİ?

T.A.Ş.D.'nin Genel Başkanı ve bu dernek adı altında kurduğu iktisadi işletmenin genel müdürü olan emekli binbaşı M.A.S.'ın, Genelkurmay'dan akredite 4 dernekten biri olan Türkiye Emekli Subaylar Derneği'nin(TESUD) de üyesi olduğu iddia ediliyor.

“VATAN SAĞOLSUN” DEYİP, PARALARI TOPLAMIŞLAR!

İzmir'de, 3 Ekim'de yaşanan Aktütün Karakolu saldırısına denk düşen tarihlerde bir ihbar mektubu üzerine harekete geçen polisin, şehit ailelerine yardım bahanesiyle basılan dergileri satarak, sahte makbuzlarla bağış topladıkları için gözaltına aldığı 24 kişiden 21'i tutuklandı.

Şehit ailelerinin de suç duyurularında bulunduğu olayla ilgili olarak tutuklananların “şehit aileleri derneği” adı altında kurdukları ticari işletme bünyesinde “Vatan Sağolsun” adında bir dergi bastırdığı, son dakika haberlerini takip ederek, şehitler hangi ilden ise, oraya gidip bu dergileri oralarda yüksek meblağlarda sattıkları anlaşıldı. Kamu kurumlarının kapılarını da çalan ekip, özellikle Dağlıca ve Aktütün olaylarının ardından halktan büyük paralar toplamışlar. Bu paraları cebe indirmişler.

VAKİT

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*