Vatandaş bu sigortaya hücum etti

Vatandaş bu sigortaya hücum etti.11620
  • Giriş : 07.11.2008 / 14:00:00
  • Güncelleme : 07.11.2008 / 12:48:09

İşsiz kalan vatandaşın kredi kartı borcunu tek seferde kapatan sigortaya resmen hücum edilmiş.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İşsiz kalma korkusu, işsizlik teminatlı hayat sigortası ürünlerine ilgiyi artırdı. Nisan ayı sonunda 3 ayrı paketten oluşan işsizlik ürünlerini çıkartan Garanti Emeklilik, ayda 10 bin poliçe sattı. En fazla talep ise, işsiz kalanların kart borcunu kapatan sisteme geldi

Global piyasalardaki krizin iç piyasalarda yarattığı tedirginliğe bağlı olarak işsiz kalma korkusu işsizlik ürünlerine olan talebi patlattı. Geçtiğimiz mayıs ayında 3 ayrı paketten oluşan işsizlik ürünleri çıkaran Garanti Emeklilik son 6 ayda 60 bin poliçe sattı. En fazla talep ise 'Kredi Kartı Ödeme Güvencesi'ne geldi. İşsizlik halinde bireylerin kredi kartı borcunu ödemeyi taahhüt eden bu ürüne 6 ayda 41 bin kişi başvurdu. Garanti Emeklilik, Nisan 2008 itibarıyla hayat sigortacılığı sektöründe işsizlik ek teminatlı 3 hayat sigortası ürününü müşterilerinin hizmetine sunmuştu. Ürünler, işsizlik durumunda çalışanların aylık giderlerini, kredi kartı ve kredi ödemelerini güvence altına alıyor. Garanti Emeklilik'in ilk 9 aylık faaliyetlerini değerlendirmek amacıyla önceki akşam ekonomi basını ile bir araya gelen Garanti Emeklilik Genel Müdürü Erhan Adalı, henüz altı ay geçmesine rağmen işsizlik ürünlerine olan talepten memnun olduklarını dile getirirken bu ilgiyi ekonomik konjonktüre ve küresel krize bağladı. Adalı, “Bundan sonraki süreçte işsizlik sigortası hayatımızda çok önemli bir yer teşkil edecek” diye konuştu.

7 MİLYON YTL'LİK PRİM

Erhan Adalı, işsizlik ürünlerinin 'Kredi Kartı Ödeme Güvencesi', 'Kredi Ödeme Güvencesi' ve 'Gelir Güvencesi' adlı 3 ayrı paketten oluştuğunu belirterek Mayıs 2008 ile Ekim 2008 tarihleri arasında toplam 7 milyon YTL'lik prim üretimi gerçekleştirdiklerini ve 60 bin poliçe sattıklarını aktardı. Adalı, ekim ayı sonu itibarıyla toplam poliçe adetinin kredi kartı ürününde 41 bin, kredi ödemede 4 bin ve gelir güvencesinde ise 15 bin olarak dağılım gösterdiğini ifade etti.

BES'ten çıkış, kart borcu için

Garanti Emeklilik Genel Müdürü Erhan Adalı, son birkaç ayda ekonomik konjonktür nedeniyle sistemden erken çıkışlarda artış yaşandığına dikkat çekerek çıkış nedenlerinin başında ise kredi kartı borcunu kapatmanın gösterildiğini söyledi. Adalı, ancak çıkan müşterilerinin % 20-25'inin kısa süre içinde kendilerini toparlayarak yeniden sisteme dahil olduğunu sözlerine ekledi.

Kredi kartı ödeme güvencesi böyle işliyor

TEMİNAT: Çalışanların işsiz kalmaları, serbest meslek sahiplerinin hastanede yatmaları veya maluliyet-vefat gibi durumlarda taksitli harcamalar dahil ekstrenizdeki borcunuzu tek seferde ödüyor. Aylık maksimum teminat bedeli 10 bin YTL olarak belirlenmiş.

TEMİNAT TUTARI: Riskin gerçekleşmesinden önceki son ekstredeki toplam borç (ilgili dönem ekstre harcamanız, ileri vadeli taksitler toplamı+ekspres limit kullanılan harcamalar)

SİGORTA PRİMİ: Prim, aylık borcun sadece yüzde 1'i ile sınırlı. Ancak aylık ödenen prim hiçbir şartta 25 YTL'yi geçmiyor. Diyelim ki, kasım ayına ait bin YTL'lik kart borcunuz var. O ay bu tutarın yüzde 1'i olan 10 YTL prim ödüyorsunuz. Her ay ödeyeceğiniz prim borca bağlı olarak değişiyor.

Bu üründen yararlanmak için altı ay aynı iş yerinde çalışmış olmak gerekiyor. Ayrıca ürüne başvuru sonrası 120 gün prim ödedikten sonra teminattan yararlanmaya hak kazanıyorsunuz.

Eğer bu şartları yerine getirdiyseniz işsiz kaldığınızda 30 gün bekleme süresi var. Bu süre sonunda kart borcu sigorta şirketi tarafından kapatılıyor.

Borcunuzun olmadığı aylar ise hiç prim ödemiyorsunuz.

Türkler bu ürünleri krizlerde keşfetti

Garanti Emeklilik Genel Müdürü Erhan Adalı, işsizlik ürünlerinde talebin büyük bir bölümünün İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerden geldiğini belirterek yıl sonuna kadar 10 milyon YTL prim üretimi ile 90 bin poliçe adetine ulaşmayı hedeflediklerini söyledi. Adalı, yurtdışında bu ürünlerin kriz olsa da, olmasa da inanılmaz derecede talep gördüğüne değinerek, “Ekonomik kriz beklemeden yıllardan beri tüketici bu ürünleri alıyor. Türk insanı da son krizde bu ürünleri öne çıkardı” dedi.

İşte gelir güvence sistemi

SİGORTA TEMİNATI: Her türlü yaşam kaybı, kaza sonucu maluliyet. Bordrolu, özel sektör çalışanları için işsiz kalma; serbest meslek sahipleri için hastanelik olma durumu sona erene kadar belirlenen aylık maaş ödeniyor.

AYLIK MAAŞ: Çalışanlar için aylık net maaşın, serbest meslek sahipleri için de vergi sonrası aylık gelirin yüzde 70'ini aşmayacak şekilde maaş bağlanıyor. İşsiz kalındığında iş bulana kadar 250 YTL ile 2 bin 500 YTL arasında bir tutar her ay maaş olarak ödeniyor.

SİGORTA PRİMİ: Sigorta primi, sağlık durumuna, sigorta teminat tutarına göre değişiyor. Aylık prim 7.81 ila 78 YTL arasında değişiyor. Diyelim ki, işsiz kaldığınızda aylık 500 YTL maaş bağlanmasını istiyorsunuz, bunun için ödemeniz gereken aylık prim tutarı 15,63 YTL.

SÜRE: Aylık maaş ödemesi 6 ay devam ediyor.

Muhafazakârlığımız bize avantaj oldu

Adalı, küresel kriz nedeniyle ABD emeklilik fonlarının 2 trilyon dolar, İsviçre fonlarının 28 milyar dolar, İngiltere emeklilik planlarının 150 milyar dolar değer kaybettiğini vurgulayarak, “Türkiye'de ise emeklilik fonları yüzde 26 büyüdü. Türkiye'deki muhafazakâr yatırımcı profili krizde en büyük avantajımız oldu. Çünkü Türkiye'deki emeklilik fonlarının yüzde 71'i sabit getirili devlet kağıtlarında değerlendiriliyor. Sadece yüzde 4'ü hisse senedinde. ABD'de ise hisse senetlerinin payı yüzde 60-65 seviyesinde” diye konuştu.

Pazar payımız % 14.1

Erhan Adalı, Garanti Emeklilik'in pazar payını sürekli artırdığına işaret ederek şu anda katılımcı sayısında yüzde 19.6, fon büyüklüğünde ise yüzde 14.1 pazar payına sahip olduklarını ifade etti. Adalı, katılımcı sayısında 2., fon büyüklüğünde ise 4. büyük şirket olduklarını belirti. Adalı, sektörün 2008'i 1.8 milyon katılımcı ve 6 milyon YTL'lik fon büyüklüğü ile kapatacağını tahmin etti.

Kredi ödeyene bu sigorta uygun

İşsizlik halinde kredi taksitlerinizi ödemeyi amaçlıyor. İşte ürünün özellikleri:

Çalışanların işsiz kalmaları, serbest meslek sahiplerinin hastanede yatmaları durumlarında kredi taksidini ödüyor. Vefat veya maluliyette ise tüm kredi borcunu siliyor.

Mortgage kredilerinde 4 bin 500 YTL'ye, diğer bireysel kredilerde 3 bin 500 YTL'ye kadar taksitler 6 ay boyunca ödeniyor.

Kredi vadesi 5 yılın altında ise toplamda 12, daha uzun süreli kredilerde ise 24 ay kredi taksidi ödeniyor.

Aylık prim ödeme tutarı ise aylık bireysel kredi taksitinin yüzde 2.5'i ile sınırlı.


AKŞAM

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*