Vatandaş: CHP din istismarını sevdi

Vatandaş: CHP din istismarını sevdi.11391
  • Giriş : 06.02.2009 / 12:45:00
  • Güncelleme : 06.02.2009 / 13:24:33

“Her mahalleye bir Kur’an kursu” açılımı ile gündeme gelen CHP, dindar halkını etkilemek için atmadık takla bırakmıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

CHP, 1950 seçimleri öncesinde de yine halka hoş görünebilmek için birbirinden güzel açılımlar yapmıştı. Hemen seçim öncesine gelen bu açılımlar o dönemde tutmamış ve CHP, iktidarı DP'ye teslim etmek zorunda kalmıştı.İşte CHP'nin muska dağıtmaktan “her mahalleye bir Kur'an kursu” açılımına kadar “oy uğruna” dini ve dindarları kullanma politikalarından bazıları;

HEP SEÇİM YATIRIMI YAPTILAR

- 1946 seçimleri öncesinde CHP'li Hamdullah Suphi Tanrıöver'in başını çektiği bir grup, toplumun dinsel alandaki ihtiyaçlarının giderilmesi konusunda hükümetten tedbirler alınmasını istedi. Uzun tartışmalardan sonra CHP parti divanı, dini taleplerin yerine getirilmesinin Cumhuriyet'in 'vicdan hürriyeti ve laiklik prensiplerinin zedelenmemesi şartıyla' mümkün olabileceğine karar verdi.

- 1947 yılında seçimlerin yaklaşması ve halkın tepkisinin giderek yükselmesi üzerine CHP bir adım daha attı ve halkın yükselen dini talepleri karşısında daha yumuşak bir politika izleneceğinin işareti olarak 'Özel Din Öğrenimi Ana Hatları' adlı programı kabul etti.

OY UĞRUNA LAİKLİK TANIMINI BİLE DEĞİŞTİRDİLER

- Yine 1947 yılında CHP kurultayında din eğitimine izin verilmesi, ibadet yerlerinin bakım ve onarımının sağlanması ve din görevlilerinin maaşlarının iyileştirilmesi gibi konular konuşuldu ve laiklik yorumu da şöyle değiştirildi: “Din anlayışı bir vicdan meselesi olduğu için her türlü hücum ve müdahaleye karşı korunmalıdır. Hiçbir yurttaş, kanunun yasaklamadığı ibadet ve ayinler yüzünden rahatsız edilmemelidir.”

- DP'nin halk tarafından büyük ilgi görmesi üzerine yine CHP, 1947'de Hacca gideceklere hükümet tarafından ilk defa döviz tahsis etti.

O DÖNEMDE DE KUR'AN KURSU AÇTILAR

- 1948 yılında CHP'nin açılımı ile ilkokul 4. ve 5. sınıf öğrencilerine din eğitimi verilmeye başladı.

- Yine 1948 yılında CHP iktidarı, Ankara, İstanbul, İzmir, Seyhan, Diyarbakır ve Erzurum'da, 1930'larda kapatılan Kur'an kurslarını tekrar açtı.

- CHP, 1949 yılında bu defa ilahiyat fakültelerini açtı.

CHP SEÇİMLERDE MUSKA BİLE DAĞITTI

- CHP, sadece son süreçte değil, daha 1949 yıllarında da dini kullanıyordu. 20-25 Haziran 1949'da DP II. Büyük Kongresi'nde bir konuşma yapan Adana delegesi Reşat Güçlü; “İstanbul'dan harıl harıl, tomar tomar yılan muskası geliyor. Arkasına altı ok basılmış akrep muskaları geliyor. 'Bunlar nedir?' dediğimde 'Partice damgalanmıştır, daha tesirlidir' diyorlar.” (Zafer gazetesi, 23 Haziran 1949) diye bir konuşma yapmıştı. Aynı CHP aradan 50 yıl geçtikten sonra bu defa “muska” değil “başörtüsü” dağıtacaktı.

- Yine CHP, 1 Mart 1950 günü, tekke ve zaviyeleri kapatan 5566 Sayılı Kanun'da değişiklik yaparak 'sanat değeri olan ve Türk büyüklerine ait türbelerin ziyaretine' izin verdi ve seçmene göz kırptı.

“DİN BİZİMDİR” AFİŞLERİ ASMIŞ, BAŞÖRTÜSÜ DAĞITMIŞLARDI

Aradan 50 yıl geçtikten sonra yine CHP bu defa fiyasko ile sonuçlanan “çarşaf” ve “her mahalleye bir Kur'an kursu” açılımları ile gündeme gelmeye başladı. Her seçim öncesi bu tür açılımlar yapan CHP, bir önceki seçimde de “DİN BİZİMDİR” afişleri asmış ve seçmene “başörtüsü” dağıtmıştı. CHP'nin yine seçim öncesine denk getirdiği “açılımlarının” bu seçimde partiye yapacağı katkı ise merak ediliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*