Vatandaş devlet kapısında

  • Giriş : 24.10.2006 / 00:00:00

Başbakanlık İletişim Merkezi'ne (BİMER), 1 Temmuz-30 Eylül 2006 tarihleri arasında 46 bin 11 vatandaşın istek ve şikayetlerini ilettiği bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Temmuz, Ağustos ve Eylül 2006 döneminde BİMER'e yapılan 46 bin 11 başvuru işleme alındı. Geçen yılın 2005 yılın aynı döneminde başvuru sayısı 23 bin 274 olmuştu. Başvuru sayısındaki artışın telefon, faks, Internet gibi iletişim araçlarının çeşitlenmesinden kaynaklandığı kaydedildi.

Bu dönemde BİMER'e yapılan başvurulardan Başbakanlık bünyesinde 13 bin 323, bakanlıklar bünyesinde 9 bin 391, valilikler bünyesinde 13 bin 859 ve belediyeler bünyesinde ise 1.447 adet başvuru için iş süreci başlatıldı.

2006 Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında telefonla işleme alınan başvuruların sayısı 7 bin 627, internet aracılığıyla alınan başvuru sayısı ise 11 bin 794 oldu. 2005 yılı temmuz, ağustos ve eylül aylarında Alo Başbakanlık hattına yapılan başvuruların 1.180'i olmuştu. 2006 yılında Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER)'nin hizmete girmesiyle birlikte vatandaşın telefon tercihinde 6 katlık bir artış oldu. Bu süreç içeresinde yazılı başvuru 10 bin 706'dan 6 bin 732'ye düştü. BİMER'e şahsen başvurarak sorunlarının çözümünü talep eden vatandaş sayısında da 9 kat artış oldu. 2005 yılı Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında başvuru sayısı 174 iken, 2006 yılının aynı döneminde bu sayı 1.613'e yükseldi.

BİMER uygulaması ile birlikte Başbakanlık, Bakanlıklar, Valililikler ve Belediyelere yapılan başvurulardaki evrak akışında ve evrak yönetiminde büyük ölçüde kolaylık ve tasarruf sağlandığı ve çalışanların üzerindeki iş yükünün azaldığı kaydedildi.

EN HIZLI BAKANLAR

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, İçişleri Abdülkadir Aksu, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu yapılan başvuruları bir gün içerisinde işleme aldı. Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı'nın başvuruların sonuçlanması 14 günden günlük aşamasına, Sağlık Bakanlığı 'nda ise ortalama 8 günden 4 güne indiği kaydedildi.

Başbakanlık merkez ve taşra teşkilatlara gelen 13 bin 323 başvurular iki gün içinde işleme alındığı kaydedildi. İş yükü ağır olan Ankara, Antalya, Diyarbakır, İstanbul, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Sakarya, Samsun ve Sivas gibi iller işlem süresi " günlük"; Aksaray ve Kilis illerinde ise işlem süresi 6 gün olarak belirlendi. Ankara, İstanbul, Kocaeli belediyelerinde iş ve işlemler "1" günde, iş yoğunluğu diğer belediyelere göre fazla olan Sivas Belediyesi ise 10 günde sonuca ulaştı.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLERDEN TOPLU BAŞVURU

Üç aylık dönemde "Allionai'nin kaderi Zeugma'ya benzemesin" isimli 821 başvuru oldu. Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde 4/C statüsünden 4/B statüsüne geçirilmeyi bekleyen 539 sözleşmeli öğretmen de, mağduriyetlerinin önlenmesi amacıyla Bakanlar Kurulu kararı çıkarılması talebiyle Başbakanlığa başvurdu. Çevre kodu içerisinde ayrıca 444 adet başvuru ile hayvan haklarına özen gösterilmesi, belediyelerin hayvanlara yönelik hizmetlerindeki aksaklıklara yönelik kınama görüşleri yer aldı.

Sosyal Güvenlik Kurumu'nun kuruluşu ve yeni yasal düzenlemenin gündemde oluşu nedeniyle "Sosyal Güvenlik" konusunun ve sosyal güvenlik sorunlarının da Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında yine ön planda olduğu vurgulandı.

Başbakanlığa gelen şikayetler içerisinde asgari ücret ve kamuda enflasyon farklarının ödenmesi talepleri, öğrencilerin kayıt sorunları, YİMPAŞ mağdurlarının 5 bin 50 imzalı başvurusu, bu dönemde yoğunluk kazandı.

BİMER çerçevesinde Bilgi Edinme Başvuruları da işleme alındı. Bu çerçevede 2006'nın Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında Başbakanlık Bilgi Edinme Birimi'ne 2 bin 571 başvuru yapıldı ve bu başvurular Başbakanlık Merkez Teşkilatı ile diğer kurum ve kuruluşlara 2 tam gün içerisinde yönlendirildi. Bilgi Edinme Hakkı çerçevesinde 2005'in aynı döneminde başvuru sayısı ise 2 bin 836 olarak belirlendi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious