Vatandaş en fazla taksilerden şikayetçi

Vatandaş en fazla taksilerden şikayetçi.13266
  • Giriş : 30.10.2008 / 23:42:00

Vatandaş en fazla taksilerden şikayetçi. İstanbullu artık trafikte yaşadığı sorunları sineye çekmiyor. Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü'ne yapılan şikâyetlerin ilk sırasında taksiler var.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Her güne trafik stresiyle uyanan İstanbullular, en çok trafik kurallarını ihlal eden, gereksiz yere korna çalan, yolculara kaba davranan ve fazla para isteyen sürücüleri şikâyet etti. En fazla şikâyeti ise taksiler aldı. Geçtiğimiz yıl 312 ticari taksiye uygulanan cezai yaptırım, bu yıl şu ana kadar bin 24'e çıktı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü, geçtiğimiz yıl İstanbul'da trafiğe çıkanlardan gelen şikayetlerin raporunu tuttu. Buna göre, en fazla şikâyeti İstanbul trafiğinde dolaşan 15 bin 575 taksi aldı. Taksi şoförleri, en çok gereksiz yere korna çaldıkları, yolculara kaba davrandıkları ve fazla para istedikleri için eleştirildi.

TARİFEYE UYULMUYOR

Taksileri, 6 bin 361 minibüs, 9 bin 68 servis aracı ve 572 dolmuş taksi izledi. Minibüs şoförleri, trafik kurallarına uymamak ve trafikteki araçları tehlikeye sokmakla eleştirildi. Güzergah ihlali, araçlarda sigara içilmesi ve sık sık korna çalınması, minibüslere tepkiyi arttırdı.

Benzer şikâyetler, servis araçlarına da geldi. Ancak şikâyet edenlerin yüzde 60'ı servisleri, ücret tarifesine uymamakla suçladı. Edinilen bilgiye göre, geçtiğimiz yıl 2 bin 864 minibüse, 312 ticari taksiye, 70 taksi dolmuşa ve 399 servis aracına 33 bin 93 YTL tutarında cezai yaptırım uygulandı. Bu yıl, şu ana kadar, bin 525 minibüse, bin 24 ticari taksiye, 178 taksi dolmuşa, bin 61 servis aracına ve 15 faytona 89 bin 904 YTL ceza verildi.

Gereksiz yere korna çalana af yok

İstanbul'un trafik çilesini çeken vatandaş, kaba davranışta bulunan ve fazla para talep sürücüleri şikâyet etti. Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü'ne yapılan şikayet oranları şöyle:

TAKSİLER İÇİN

Ücret tarifesine uymama - Fazla para talep etme: Yüzde 26,

Çevreyi rahatsız etme (Gereksiz korna vs.): Yüzde 31,

Kaba davranışta bulunma - Hakaret etme: Yüzde 30,

Korsan taksi taşımacılığı yapma: Yüzde 2,

Diğer: Yüzde 11.

MİNİBÜSLER İÇİN

Araçta sigara içme: Yüzde 14,

Trafik kurallarına uymayarak, araç trafiğini tehlikeye sokma: Yüzde 21,

 Kaba davranış: Yüzde 19,

Güzergâh ihlali: Yüzde 17.

SABAH

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*