Vatandaş hesabını sandıkta sorar!

Vatandaş hesabını sandıkta sorar!.11422
  • Giriş : 08.11.2008 / 22:46:00
  • Güncelleme : 08.11.2008 / 22:47:22

Başbakan Erdoğan, Demokratik Toplum Partili belediyelerde şehirlerin pislik içerisinde olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Demokratik Toplum Partili (DTP) belediyelerde şehirlerin pislik içerisinde olduğunu söyledi. Erdoğan, "Oradaki vatandaşlarımı kimlik siyaseti yapmak suretiyle istismar edenlere sesleniyorum; bu istismarı bırakın da elinizdeki belediyelerle oradaki yaşayan vatandaşlarımı pislik içinde yaşatmaktan kurtarın. Benim vatandaşım 29 Mart'ta bu pisliklerden de kararını verecek ve kurtulacaktır." dedi.

'KİMSE BİZİ AYRIMCILIKLA SUÇLAYAMAZ'

Partisinin Bağcılar İlçe Kongresi'nde konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Güneydoğu ve Doğu Anadolu Bölgesi'ne yaptıkları yatırımlardan bahsetti. Erdoğan, "Ülkemizin her yerinde istediğimiz tarzda hastaneler yoktu. Bir çoğu adı sağlık ama sağlığa uymayan hijyenik koşullardan çok uzak haldeydi. Hakkari'de doğru dürüst bir hastane yoktu. Ama ben geçen hafta 150-300 yataklı iki hastane açtım. Bu iki hastane modern hastane. Şimdi soruyorum; bu anlayış orada yaşayan benim Kürt kökenli vatandaşlarıma verdiğimiz değerin en güzel ifadesi değil midir? Bizi kimse bu ülkeden vatandaşlarımızın arasında ayrım yapmak, veyahut şu etnik kökenden olana uzak diye gösterme yarışına girenler aldanırlar." diye konuştu.

VATANDAŞI PİSLİKTEN KURTARIN

Demokratik Toplum Partisi'ni (DTP) kimlik siyaseti yapmakla suçlayan Erdoğan, "Oradaki vatandaşlarımı kimlik siyaseti yapmak suretiyle istismar edenlere sesleniyorum; bu istismarı bırakın da elinizdeki belediyelerle oradaki yaşayan vatandaşlarımı pislik içinde yaşatmaktan kurtarın. Benim vatandaşım 29 Mart'ta bu pisliklerden de kararını verecek ve kurtulacaktır. Benim orada yaşayan Kürt kökenli vatandaşımı içinden pislikler akan bir şehirde yaşamaya mahkum etme hakkına sahip değildir. Oralardaki yapılanmalar bu denli projeden, plandan uzak olamaz. Bu insanların ufkunu gösteriyor. Bunların ufku bu. Bunların vatandaşa hizmet diye bir anlayışı yok. Sadece kimlik siyaseti yaparak bunun üzerinden oy devşirmeye çalışıyorlar. 29 Mart aynı zamanda bunun da cevabı olacaktır." ifadelerini kullandı.

'HESABINI SANDIKTA SORUN'

Hizmet etmedikleri zaman vatandaşların kendilerinden sandıkta hesap sormalarını isteyen Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü; "Biz '780 bin kilometrekarelik vatan topraklarının tamamına aynı mesafedeyiz' diyoruz. Çünkü ülkemin her yeri aynı şekilde güzelleşecek, aynı haklara her yerinde sahip olacağız. Bunu yapamıyorsak bunun hesabını zor veririz. Sizler de bunun hesabını sormak durumundasınız. Nerede soracaksınız? sandıkta soracaksınız. Demokrasi budur. Çalışıyorsak eyvallah, ama çalışmıyor yan gelip yatıyorsak hiç beklemenin anlamı yok, hemen sandıkta göndereceksiniz. Üçüncü adım olarak da; dinsel milliyetçiliği kabul etmiyoruz. Benim ülkemin yüzde 99'u Müslüman. Ama farklı dinlerden, mezheplerden olanlar var. Bunlara da aynı mesafedeyiz. Orada da bir ayrıma girmeyiz. Hepsi güvenlik içinde olacak. Zaten Laikli bu. Her inanç grubuna eşit mesafede olmak. Etnik, bölgesel ve dinsel milliyetçiliğe karşıyız."

KANALDHABER

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*