Vatandaş için konut ve otomobil hayal

Vatandaş için konut ve otomobil hayal.13222
  • Giriş : 22.03.2009 / 10:17:00

Konut satın alma ihtimali sorulan yurttaşların yüzde 93.3’ü, otomobil alma ihtimali sorulan yurttaşların ise yüzde 93.5’i böyle bir olasılığın bulunmadığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

ANKARA - Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) yaptığı çalışmada, konut satın alma ihtimali sorulan yurttaşların yüzde 93.3'ü, otomobil alma ihtimali sorulan yurttaşların ise yüzde 93.5'i böyle bir olasılığın bulunmadığını söyledi.

Hükümet, konut ve otomobil satışlarını artırmak için vergi indirimine giderken tüketim çalışmaları yurttaşların umutsuz olduğunu ortaya koydu. TÜİK'in Şubat ayına ilişkin 7 bin 284 kişiyi kapsayan “Tüketici Eğilim İstatistikleri”ne göre, gelecek 6 aylık dönem içerisinde, kişinin kendisinin veya hanehalkının otomobil satın alma ihtimali yok denecek kadar az. Çalışmaya katılan kişilerden yüzde 93.5'inin böyle bir ihtimali bulunmazken, yüzde 0.5 kişinin bu ihtimali çok yüksek oranda, yüzde 2.4'ünün de otomobil alma olasılığı var.
Kişinin gelecek 12 aylık dönem içerisinde, kendisinin veya hanehalkının konut satın alma ya da inşa ettirme ihtimali de çok düşük düzeyde bulunuyor. Çalışmaya katılan kişilerden yüzde 93.3'ünün böyle bir ihtimali bulunmazken, yüzde 0.7 kişinin bu ihtimali çok yüksek düzeyde. Yüzde 2.4'ünün de konut satın alma olasılığı bulunurken, yüzde 3.1'i de böyle bir olasılığı olduğunu sanmıyor.

Kişinin gelecek 6 aylık dönemde, Türkiye'de iş bulma olanaklarına ilişkin beklentisine bakıldığında, bu oran yüzde 35.2'yle biraz azalırken, yüzde 27.3'le belirgin olarak azalacak ve yüzde 15.8'le aynı kalacak. Anılan dönemde iş bulma beklentisi yüzde 10.4'le biraz artarken, yüzde 4.9'la belirgin olarak artacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*