Vatandaş kredi kartı batağında

Vatandaş kredi kartı batağında.20241
  • Giriş : 06.09.2008 / 11:19:00

Vatandaş kredi kartı borçları yüzünden nefes alamıyor...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bir kredi kartı borcunu diğer kredi kartı borcuyla kapatmak isteyenlerin iyice borca battığı belirtildi. Kart borcu ise 116.3 milyar YTL'ye ulaştı

Aldığı maaşla geçinemeyen ya da ihtiyaçlarını gideremeyen vatandaşlar diğer taraftan kredi ve kredi kartı batağına iyice girmeye başladığı kaydedildi. Yurttaşların tüketici kredisi ve kredi kartı borçları yılın ilk sekiz ayında enflasyonun üç katı artış gösterdi. TÜFE bazında enflasyon oranının yüzde 6.35 düzeyinde gerçekleştiği Ocak-Ağustos döneminde, kullandıkları bireysel krediler ve kredi kartı borçlarının toplam tutarı yüzde 22.3 oranında 21 milyar 174 milyon YTL net artışla 116 milyar 338 milyon YTL'ye ulaştı.

ÇARESİZ KALIYOR

Yurttaşların bankalar ve diğer finans kuruluşlarına toplam tüketici kredisi ve kredi kartı borçlarının son bir yılda ise yüzde 35.9 artış gösterdiği belirlendi. Son bir yıllık dönemde reel olarak konut kredileri yüzde 21 artarken, taşıt kredilerinin yüzde 16 azaldığı, diğer tüketici kredilerindeki reel artışın ise yüzde 37.7'ye ulaştığı dikkati çekti. Bu dönemde en büyük artış ise yurttaşların çeşitli ihtiyaçları yanında kredi kartı borcu kapama amacıyla da kullandıkları diğer kredilerde yaşandı. Söz konusu krediler nominal olarak yüzde 29.6, reel olarak yüzde 21.9 artışla 37 milyar 732.4 milyon dolara ulaştı.Bunun ise kerdi kartı borcunu diğer bir kredi kartı borcuyla kapatmaya çalışan vatandaşın daha fazla borç batağına saplandığını gösterdiği belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*