Vatandaş tepki gösterince bilgilendirme bürosu kurdu

  • Giriş : 23.03.2007 / 00:00:00

Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK), Sinop'ta yapılacak nükleer santrale vatandaşların tepki göstermesi nedeniyle eski PTT binasında bir bilgilendirme bürosu oluşturdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

TAEK'ten 6 kişilik uzmanın yeraldığı büroda sinevizyon ve toplantı odaları dışında radyasyondan korunma ve nükleer enerji ofisleri yer alıyor. Vatandaşlar için dokunmakit bilgisayar ekranları yardımıyla da bilgilendirmeler desteklenecek.
TAEK ekibine başkanlık eden fizik yüksek mühendisi Ahmet Cangüzel Taner, "Türkiye Atom Enerji Kurumu, halkı nükleer santraller konusunda bilgilendirmek üzere bir büro açtı. Resmi açılışımız henüz yapılmadı. Ön çalışmalar yapılıyor. Birkaç hafta içinde resmi açılışımız yapılacak. Burada birinci elden, doğru olarak halkı bilgilendirmek istiyoruz. Büromuzda Türkiye Atom Enerji Kurumu'nun 6 elemanı görev yapmakta. 3 uzmanımız radyasyondan korunma, 3 uzmanımız da nükleer enerji konusunda halkımıza doğrudan bilgi verecek. Halkımıza yönelik burada paneller, konferanslar düzenlenecek. Öğretmenlere, öğrencilere, üniversite öğretim üyelerine ve halkımıza nükleerin tüm yönleri anlatılacak." dedi.
Nükleer enerjinin son yıllarda tüm dünyada özellikle küresel ısınma ve diğer kaynakların çevreye zarar vermesi nedeniyle çok hızlı bir şekilde geliştiğini belirten Taner, "Dünya üzerinde şu an itibarıyla 443 nükleer reaktör bulunmakta. Toplam elektrik enerji payı olarak yüzde 17'si nükleer enerjiden karşılanmakta. Nükleer reaktörler, son yapılan çalışmalarla birlikte hemen hemen risk faktörü hiç olmayacak şekilde dizayn edilmiş konumdadır. Yani insan hatasını bile önleyecek sistemlerle donatılmış durumda. Maalesef Çernobil ve ABD'de vuku bulan Three Mile Island kazası gibi kazalar kötü örnekler. Çernobil kazasında koruma kabı olmaması nedeniyle radyasyon etrafa yayıldı. ABD'deki Three Mile Island kazasında tüm radyoaktivite reaktör binası içerisinde kaldı. Ama buna rağmen şu anda dünyada en üst düzeyde güvenlik kültürü gereği tüm reaktörler güvenli bir biçimde çalışmakta. Örneğin Fransa'da yüzde 80'e yakın enerji nükleerden karşılanmaktadır. ABD'de 103 nükleer reaktör faaliyet göstermekte. Tüm gelişmiş ülkeler nükleer enerjiden yararlanmaktadır." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious