Vatandaş yolunacak kaz değil

Vatandaş yolunacak kaz değil.12832
  • Giriş : 02.11.2008 / 00:01:00

BOTAŞ'ın, bugünden geçerli olmak üzere, doğalgaza da yüzde 22,5 oranında zam yapması tepki topluyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Tüketiciler Birliği Konya Şubesi'nden yapılan açıklamada zam sert bir dille eleştirildi. Yılbaşından beri toplamda; elektriğe %58, doğalgaza %65 zam yapıldığını belirten Tüketiciler Birliği Konya Şube Başkanı Mustafa Dinç; “Yeter artık! havlu atıyoruz, bizleri de kömür sırasına ve gıda bankalarına üye yapın!” dedi. Dinç, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi;

Daha iki hafta önce bu kış doğalgaz sıkıntısı yaşanmayacağını söyleyen Enerji Bakanı Hilmi Güler "Şu anda maliyet esaslı bir sistemi uyguluyoruz. Fiyatlar değiştikçe, yükselme de olur, inme de olabilir. Petrol düşüş trendin de. Onu da zamanı gelince değerlendireceğiz." diyerek tüketicilere düşüş olabileceği yönünde ümit vermişti ancak bu açıklamanın hemen ardından %22,50 ile yılın en büyük zammı geldi. Doğalgaza ocakta %7,4, haziranda %7,4, ağustosta %16,8 ve kasımda %22,50 zam yapıldı. Kümülatif olarak toplandığı takdirde yılbaşına göre %65'lik bir elektrik zammı yapılmıştır. Elektriğe ise şubatta %19,5, temmuzda %21 ve ekimde %9,07 zam yapıldı. Yıl başından beri elektriğe yapılan kümülatif zam ise %58'dir. Her defasında yurtdışı fiyatların ve doların yükselmesine bağlanan zam açıklamaları artık inandırıcılığını yitirmiştir. Uluslararası piyasada petrolün 150 dolardan 65 dolara düşmesine rağmen benzin istasyonlarında pompa fiyatları hiç oynamamaktadır. Nalıncı keseri gibi çalışan fiyatlandırma politikasında gelen zamlar ve dolardaki yükselişler aynı gün vakit geçirmeden ve elde eski stoklar varken fiyatlara yansıtılır ama dolar yada petrol fiyatları düştüğü zaman eldeki stokların bitmesi beklenerek tüketici aptal yerine konulmaya çalışılır. Elektrik ve doğalgaza yapılan zamların gerekçesi Sayın Bakanın açıkladığından tamamen farklıdır. Faturasını ödemeyen kurumların faturası kümesteki kazlara yani bizlere ödetilmek isteniyor. Ama bizler artık kaz olmayacağız. Vatandaş yolunacak “doğal kaz!” değildir.

Siyaset de tepkili

Öte yandan doğalgaza gelen yüksek zamma muhalefet de sert tepki gösteriyor. CHP Genel Merkezi'nde il başkanları toplantısına gelen Deniz Baykal, doğalgaza getirilen yüzde 22'lik zammı protesto ettiğini açıkladı. 'Dündyada petrol fiyatları düşerken doğalgaz bu denli zam gelmezi çok dikkat çekicidir. Doğalgaz fiyatları petrol fiyatlarına endekslidir' diyen Baykal 'Bunu makul görmek, mazru görmek mümkün değilidr. Bu bir zam değil zulümdür' dedi. Bu zammı protesto ettiğini belirten Baykal 'Çok yanlış olmuştur ağır olmuştur, garibi gurebayı kendi kaderiyle kışın ortasında baş başa bırakmışlardır' dedi.

Zamma bir tepki de ismi CHP'den Ankara Büyük Şehir Belediye Başkan adaylığı için geçen SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın'dan geldi. Karayalçın doğalgaza yapılan yüzde 22.5'lik zammın, iktidarın enerji politikasının iflas ettiğinin göstergesi olduğunu ifade etti. Ankaralıların, ödedikleri doğalgazın parasının yerine gitmemesinden doğan finansman krizi nedeniyle ikinci bir yükle karşılaştığına dikkat çeken Karayalçın, “Önümüzdeki yerel seçimler bu iktidarın ve yerel yönetimlerinin elini vatandaşın cebinden çekmesini gerçekleştirmenin ilk adımı olacaktır” dedi.

Bir tepki de iş dünyasından

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “Son yapılan doğal gaz zammı maalesef üzerimizde çok büyük bir yük getirecektir” dedi. Kriz döneminde en önemli şeyin üretimin devamlılığını sağlamak olduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu, şöyle konuştu:

“Şu anda Türkiye'nin en önemli meselesi sanayinin üretiminin devamını sağlamaktır. Bunun için ne gerekiyorsa yapılmalıdır. Biz fazla bir şey istemiyoruz. Rakibimiz hangi sahada Futbol oynuyorsa biz de o sahada Futbol oynamak istiyoruz. Hangi şartlarda oynuyorsa biz de o şartlarda oynayalım istiyoruz. Ama bugün iki konuda tersine şampiyonuz. Biri elektrik ve doğal gaz fiyatlarında. Şimdi sabah gelirken doğal gaza yüzde 20'ye yakın zam olduğunu duydum. Biz bugün üretimi nasıl sürdüreceğimizin hesabını yaparken üretimin en büyük girdilerinden birisi olan enerjiye zam yapılabilmesi nasıl izah edebiliriz? Kime anlatacağız? Biz üretimi nasıl sürdüreceğiz?

İYİBİLGİ

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*