Vatandaşa fatura, eczacıya iflas şoku

Vatandaşa fatura, eczacıya iflas şoku.13325
  • Giriş : 02.01.2009 / 12:20:00

Çifte mağduriyet diye buna derler... Emekliye acı reçete! İlaç alırken kabarık faturalarla karşılaşabilirsiniz.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sosyal Güvenlik Kurumu çatısı altında bulunan vatandaşlar, Türk Eczacıları Birliği'nin (TEB), “İlaç alım Protokolü”nü tek taraflı olarak iptal ettiğini açıklamasıyla tedirgin olurken, Bütçe Yasası'na eklenerek tescillenen 'eczanelerde muayene ücreti tahsilatı' uygulamasıyla da çifte mağduriyet yaşıyor. Sağlık Bakanlığı'nın eczaneler aracılığıyla muayene ücretini tahsil etmesi, vatandaşla eczacıları birbirine düşürürken, sistemdeki hatalar ve reçetesiz muayeneler yüzünden vatandaşa kabarık faturalar çıkarılıyor. “SGK acil şifalar diler” yazılı reçete dökümündeki muayene ücretleri, vatandaşın sağlığını ciddi anlamda bozarken, İstanbul'da 2 bin, Türkiye genelinde ise 10 bin eczacının iflasın eşiğinde olduğu belirtiliyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu çatısı altında bulunan vatandaşlar, Türk Eczacıları Birliği'nin (TEB), “İlaç alım Protokolü”nü tek taraflı olarak iptal ettiğini açıklamasıyla yeterince tedirgin olan vatandaş, bir de eczanede karşısına çıkan yüklü muayene ücretleriyle şaşkına dönüyor. Sağlık Bakanlığı'nın muayene ücretini eczaneler aracılığıyla tahsil etmesi, vatandaşla eczacıları karşı karşıya getirirken, ilacını almaya eczaneye giden hastaların karşısına çıkan faturalar el yakıyor. TBMM Genel Kurulu'nda muayene ücretlerinin eczaneler aracılığıyla tahsil edilmesini güvence altına almak için Bütçe Yasası'na özel hüküm eklenirken, eczacılar “Fatura tahsilatı yapmak istemiyoruz” diyerek ateş püskürüyor.

MUAYENE ÜCRETİ 3 İLA 10 YTL ARASINDA DEĞİŞİYOR

1 Ekim'de yürürlüğe giren Genel Sağlık Sigortası Yasasıyla ile yapılan yeni düzenleme sonucu, vatandaştan eczaneler aracılığıyla alınan muayene ücretleri 3 ila 10 YTL arasında değişiyor. Devlet hastaneleri 3 YTL, İhtisas Hastaneleri 4 YTL, üniversite hastaneleri 6 YTL, özel hastanelerdeki muayenelerden ise 10 YTL alınıyor. Sağlık ocaklarından ise herhangi bir muayene ücreti talep edilmiyor.

EMEKLİYE ACI SÜRPRİZ

Sistemdeki aksaklıklar sonucu vatandaştan 100 ila 900 YTL'yi bulan muayene ücretleri talep edilirken, emekliler “SGK acil şifalar diler” yazılı bu acı faturadan ancak 3 ay sonra maaşındaki büyük kesinti sonucu haberdar olabiliyor. 30 YTL'lik muayene ücreti için 300 YTL'lik muayene ücreti çıkabiliyor.

İLAÇ YAZDIRMAYANIN FATURASI KABARIYOR

Hasta ve hasta yakınları, ilaç alırken kabarık faturalarla karşılaşabiliyor. İstanbul Eczacı Odası Başkanı Semih Güngör, “Hastane randevusu için tekrar tekrar sisteme giriş yapan hastalar, farkında olmadan her defasında ayrı bir muayene ücreti kaydı yaptırıyorlar. Ücretler, hasta sağlık karnesiyle eczaneye gittiğinde karşısına çıkıyor. İlaç yazdıranlar o gün parayı ödüyor. İlaç yazdırmayanların muayene ücretleri, Vatandaşlık numarası üzerinde kaydedilip eczaneye ilk gittiğinde karşısına çıkıyor. Birkaç kez doktora gidip, ilaç yazdırmamışsa muayene ücreti birikiyor. Elimizde 400, hatta 600-700 YTL'lik muayene ücreti yazılı reçete dökümleri mevcut. Bu da, eczacıyla hastayı karşı karşıya getiriyor” diyor.

“BU, 'İLACINI CEBİNDEN AL' DEMEKTİR”

Vatandaşın muayene ücreti dışında, provizyon sisteminin işleyişinden kaynaklanan birçok sorunla karşılaştığını da ifade eden Güngör, “Aslında muayene ücreti, 2004'ten beri alınıyor. Ancak bu miktar, 1 YTL civarındaydı. Rakam küçük olunca fark edilmiyordu. Ancak miktar artınca kıyamet koptu. Hasta ilacı almasa dahi, o borç sistemde kayıtlı duruyor. Bu sorun bizi çok tedirgin etmeye başladı. Bu sistem, hastaya 'İlacını cebinden al' demektir. Biz tahsilatçılık görevine devam etmek istemiyoruz” diye konuşuyor.

“PROVİZYON SİSTEMİ YÜKÜ TAŞIYAMIYOR”

SSK, Bağkur, Emekli Sandığı gibi kurumların tek çatı altında toplanmasının ardından provizyon sisteminin bu yükü taşıyamadığına değinen Güngör, “Türkiye'de 24 bine yakın eczanenin 21 bin'inin SGK ile anlaşması var. İstanbul'da ise 4 bin 900 eczanenin 4 bin 650'si kurumla anlaşmalı. Yük fazla olduğundan sistem 2-3, kimi zaman 10 saatliğine iptal oluyor. Bu sürelerde hasta ilacını alamıyor, mağdur oluyor. Ayrıca SGK'nın Sağlık Uygulama Tebliği sürekli değiştiğinden hem vatandaş, hem de eczacı mağdur oluyor. Bir ilacı, ödeme listesine ekliyor ya da çıkarıyor. Geçen yıl bu tebliğde 12 kez değişiklik oldu” diyor.

“10 BİN ECZANE KAPANMA NOKTASINDA”

Eczacıların kurum iskontosu, avans uygulaması gibi çeşitli nedenlerle iflasın eşiğine geldiğini vurgulayan Güngör, sözlerini şöyle sürdürüyor:
“Reçete kontrolleri sonradan yapılıyor ve kurum birçok reçeteyi hata var diye ödemiyor. Devlet şimdi de ilaç fiyatının yüzde 75 ila 90'ını ödeyeyim, geri kalanı sonra veririm' diyerek avans uygulaması başlatacak. Bu, var olan eczanelerin yüzde 30'unu üç ayda kapattırır. Biz avans sistemini istemiyoruz. Ayrıca ilaç sanayindeki rekabet fiyatları düşürünce, ilacı yüksek ücretten alan eczacı yeni fiyattan satmak zorunda kalıyor. Sanayi iskontosu ve Avrupa'da uygulanan meslek hakkının bizde olmayışı da eczacıların sonunu getirdi. Şu an iflasları takip edemiyoruz. İstanbul'da 6 ayda 200 eczane kapandı, 500 eczane devredildi. Hepsi borç içinde, aracı kurumlar parasını istese, şu an İstanbul'da 2 bin, Türkiye'de 10 bin eczane kapanma noktasında. Kurumla anlaşma sağlanmazsa, 1 Şubat'tan itibaren herkes ilaç fiyatını cebinden ödeyecek.”

“AĞLAYARAK İLAÇ ALMAKTAN VAZGEÇİYORLAR”

Öte yandan eczacılardan Nural Tiryaki, Betül Zeybek, Kübra Üzel ve Şehnaz Efeoğlu da, “2 YTL'lik ilaç için vatandaşa 50 YTL'lik muayene ücreti çıkıyor. İnsanlar ağlayarak ilaç almaktan vazgeçiyor. 'Beni sen mi muayene ettin?' diyor. Kabarık fatura için hastane ve ardından SGK'ya yaptığı başvurudan sonuç alamayanlar var” diyor. 2 çocuk babası Mustafa Becerik ise, “İlacı reçetesiz alıp 10 YTL'lik muayene ücretini ödemedim. Daha sonra bu rakam karşıma çıkmadı. Bu da sistemin işlemediğini gösteriyor” diyor.

ÖZLEM YILMAZ CNA (ÖZEL HABER)

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*