"Vatandaşı hastanede rehin alanın alnını karışlarım"

  • Giriş : 14.01.2008 / 05:19:00
  • Güncelleme : 14.01.2008 / 00:00:33

Erdoğan, İstanbul'da bir hastane açılışında yaptığı konuşmada rehin tutulma döneminin bittiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Hedefimiz şu; bu ülkede herhangi bir sosyal güvence kartı elinde olsun olmasın biri doğum mu yapacak, hemen istediği hastaneye gidecek, orada bu çocuk dünyaya gelebilecek. 18 yaşına kadar da Türkiye Cumhuriyeti devleti bakacak. Bunu batılı yapıyor da Türkiye Cumhuriyeti niye yapmasın?" dedi.

SÖZ VERDİK, YAPARIZ: Erdoğan, Etiler Dünya Göz Hastanesi’nin açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye geliştikçe hizmet talepleri niteliğinin de değiştiğini ifade ederek, "Yola çıkarken söz verdik. ’Önce eğitim, sonra sağlık, sonra adalet, sonra emniyet’ dedik. Bunu başarmaya mecburuz. Çünkü bunlar devrim niteliğinde düzenlemeler" dedi.

ALNINI KARIŞLARIM: Bunların hayata geçirilmesi durumunda Türkiye’de her doğanın, ailesiyle birlikte huzurlu bir yaşama yürüyeceğini ifade eden Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Geçen dönemde bir fırsatı kaçırdık. O da neydi biliyor musunuz? Her doğan, herhangi bir sosyal güvence aranmadan, rahatlıkla istenilen hastanede doğacak, anası-babası böyle bir endişe taşımayacak, rehin veya rehine olmayacak. Bunları söyledik, kanunu çıkardık, ama maalesef Anayasa Mahkemesi’ne gidildi ve bu yıla ertelendi. Şimdi bu yıl bunu bitirmekte kararlıyız. ’Parası olana bakarız, parası olmayan başının çaresine baksın’, yok böyle bir şey. Göreve geldik, hastanelerden rehine toplanıyordu. Ama şu anda bir tane böyle rehine gösteremezsiniz. Niye? Benim vatandaşımı hastanede rehin alacak olanın alnını karışlarım. Yok böyle şey, olamaz."

VALİLER İLGİLENECEK: Erdoğan, hastanelerde kendilerinden yardım isteyen hastalar olduğunu hatırlatarak, şöyle konuştu: "Herkese belki Tayyip Erdoğan ulaşamayabilir. Gerekirse benim valim, kaymakamım, il sağlık müdürüm, atlayacak arabasına, nerede acaba rahatsız bir hasta var, onunla teke tek ilgilenecek. Kim adına, Başbakan adına ilgilenecek, bunu takip edeceğiz."

Dünyanın ikinci göz merkezine dönüştü

BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan, Etiler Dünya Göz Hastanesi’nin açılmasıyla grubun, dünyanın en büyük ikinci göz merkezi durumuna geldiğini söyledi. Erdoğan, önümüzdeki yıllarda diğer iller ile Türk Cumhuriyetleri ve Kuzey Afrika’da açılacak kliniklerle Grubun hizmetlerini daha yaygın şekilde sürdürme imkanına kavuşacağını belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious