Vatandaşın Andıç görüşü

  • Giriş : 27.03.2007 / 00:00:00

Metropoll vatandaşa, "Genelkurmay'ın andıçı" ve "Sezer'in Talabani'yle görüşmemesini" sordu alınan yanıtlar oldukça çarpıcı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Metropol’ün araştırması halkın 52.1’inin Genelkurmay Başkanlığı’nın TV, gazete ve gazetecilere yönelik akreditasyon çalışmasına karşı olduğunu ortaya koydu.

Cumhurbaşkanlığına ilişkin olarak en fazla oyu alan ise Başbakan Erdoğan oldu. Erdoğan aday olmazsa Gül’ü Köşk’te görmek isteyenlerin oranı da yüzde 57.7.

AK Parti cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin olarak teşkilatın nabzını tutmayı sürdürürken, Metropol A.Ş. tarafından yapılan bir araştırmada da son siyasi gelişmeler değerlendirildi. Buna göre, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığına aday olmaması halinde halkın yüzde 25.8’i Abdullah Gül’ü, yüzde 20.5’i Bülent Arınç’ı Köşk’te görmek istiyor. Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı seçilmesi halinde ise halkın yüzde 57.7’si Gül’ün başbakan olması gerektiği görüşünde. Genelkurmay Başkanlığı’nın gazetecilere akreditasyon uygulamasını ise halkın yüzde 57.7’si olumsuz karşıladı.

EN YÜKSEK OY ERDOĞAN’A

METROPOL Stratejik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi’nin 29 il, ilçe ve köylerde örneklem seçerek 2804 kişi üzerinde yaptığı Mart 2007 araştırmasının sonuçları özetle şöyle:

KÖŞK: Ankette cumhurbaşkanlığı seçimi ve adaylarla ilgili üç ayrı soru yöneltildi. ‘Sizce Cumhurbaşkanı kim olmalı?’ sorusuna vatandaşların yüzde 44’ü ‘bilmiyorum’ yanıtını verirken yüzde 18.1’le en yüksek oyu Erdoğan aldı. Bu sıralamada yüzde 11.4’le Bülent Arınç ikinci oldu. Yüzde 4.8 Abdullah Gül derken, yüzde 2.2 Meclis dışından tarafsız birini önerdi.

‘Erdoğan cumhurbaşkanlığına aday olmazsa AK Parti’den kimi Köşk’te görmek istersiniz’ sorusuna yüzde 25.8 Abdullah Gül’ün aday olması gerektiğini söyledi.

SEZER’İN TAVRI OLUMSUZ

ANDIÇ: Genelkurmay’ın TV, gazete ve gazetecilere yönelik akreditasyon çalışmasından vatandaşların yüzde 62.4’ünün haberdar olmadığı ortaya çıktı. Ancak uygulama ‘Genelkurmay’ın sakıncalı gördüğü bazı tv, gazete ve gazetecileri, basın toplantılarına çağırmamasını veya girmelerini engellemesini nasıl karşılıyorsunuz?’ şeklinde yeniden yöneltildi. Vatandaşların yüzde 52.1’i uygulamayı olumsuz bulduğunu, yüzde 41.5’i ise olumlu bulduğunu söyledi.

KURTLAR VADİSİ: Kurtlar Vadisi’nin yayından kaldırılmasını vatandaşların yüzde 46.7’si onayladı.

SEZER: Vatandaşların yüzde 43.7’si Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in Irak Devlet Başkanı Talabani ile görüşmeyi reddetmesini yanlış bulurken, yüzde 43.1’i doğru buluyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious