Vatandaşın haklı tepkisi hükümete geri adım attırdı

Vatandaşın haklı tepkisi hükümete geri adım attırdı.11928
  • Giriş : 14.05.2008 / 02:11:00
  • Güncelleme : 15.05.2008 / 13:24:43

Vatandaşın sert tepkisi üzerine hükümet 'Deli Dumrul' olarak bilinen yasa tasarısından vazgeçti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, vatandaşa yük getirecek veya belediyelerin öz gelirlerini yükseltici bütün düzenlemelerin İl Özel İdaresi ve Belediye Gelirleri Kanunu Tasarısından çıkarılmasını ve yerel yönetimlerin sadece genel bütçeden alacağı payların artırılmasını isteyeceklerini söyledi.

AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Sait Açba başkanlığında toplanan TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu, özel idareler ve belediyelerin vergi, harç, katılma payı, hizmet karşılığı alınan ücret ve diğer gelirleri ile bu idarelere genel bütçe vergi gelirleri tahsilat toplamı üzerinden ayrılacak paylara ilişkin esas ve usulleri düzenleyen kanun tasarısını görüşmeye başladı.

Tasarıyı komisyona sunan Atalay, düzenleme üzerinde çok önemli değişiklikler yapacaklarını söyledi.

Beşir Atalay, tasarıya ilişkin yeni çalışmada, yerel yönetimlerin, belediyelerin ve il özel idarelerinin sadece genel bütçeden alacakları payın artırılması kısmını ön plana almak istediklerini ve değişikliği o şekilde yapacaklarını belirtti. Atalay, şöyle konuştu:

''Mevcut tasarıda yer alan, belediyelerin ve il özel idarelerinin öz gelirlerini artırıcı düzenlemelerin, tasarıdan çıkarılmasını talep ediyoruz, yeni çalışmamız bu yönde. Hükümet olarak vatandaşa yük getirecek veya belediyelerin öz gelirlerini yükseltici bütün düzenlemelerin alt komisyonda geri çekilmesini ve yerel yönetimlerin sadece genel bütçeden alacağı payların artırıldığı düzenlemelerin yer almasını isteyeceğiz.

Bu düzenlemeler 12-13 maddeyi kapsamaktadır. Komisyonun bu konuda bize destek vermesini talep ediyoruz. Bunun hızla Genel Kurula sunularak çıkarılmasını arzu ediyoruz.

Yeni düzenlemeyle, genel bütçeden mahalli idarelere aktarılan kaynak miktarı, yıllık yaklaşık 13 milyar YTL'den 17 milyar YTL'ye çıkarılmaktadır. Yani genel bütçeden yerel yönetimlere aktarılacak tutar 4 milyar YTL artırılıyor.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious