Vatandaşlar doğrudan Başbakanlığa ulaşabilecek

  • Giriş : 24.02.2006 / 00:00:00

Başbakanlığa yapılacak başvuruların tüm yurt sathında kabulünü ve bakanlıklar ile valiliklere yapılan müracaatların Başbakanlık'tan izlenebilmesini amaçlayan bir sistem kuruldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Konuya ilişkin Kütahya Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamada, "Doğrudan Başbakanlık" olarak adlandırılan sistemle vatandaşlar tarafından yapılan sözlü veya yazılı başvuruların süratle ilgili kamu kuruluşuna ulaştırılması, en kısa sürede cevaplandırılması, gecikme halinde ilgili birimlerin uyarılması, bütün bu işlemlerin bir otomasyon sistemi içinde yürütülmesi, istatistiksel raporların alınması ve merkezden denetlenmesi sağlanacağı belirtildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Bu meyanda; bakanlıklarda ve valiliklerde halkla ilişkiler müracaat bürosu kurulmuş olup, Türkiye genelinde kullanılmak üzere '150' numaralı telefon hattı tahsis edilmiştir. Bu numara illerden arandığında, Valilik halkla ilişkiler görevlisi devreye girecek ve alınacak müracaat, gereği yapılmak üzere sisteme girilecektir. Vatandaşlarımız 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu, 3071 sayılı Dilekçe Hakkı Kanunu, 5176 sayılı Kamu Görevlileri Etik Kurulu Kurulması Hakkında Kanun ile İnsan Hakları İhlallerine ilişkin müracaatlarını Valiliğimiz bünyesindeki halkla ilişkiler bürosuna bizzat ya da 150 numaralı telefonla ya da e-mail, faks ve posta kanalıyla da yapabileceklerdir."

Kütahya Valiliği'nde 150 numaralı telefon hattının bugünden itibaren kullanıma gireceği de verilen bilgiler arasında yer aldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious