Vatandaşlarımız geliyor

  • Giriş : 25.07.2006 / 00:00:00

İsrail bombardımanı yüzünden Lübnan’da mahsur kalan yaklaşık bin 200 Türk vatandaşı dün, Deniz Kuvvetleri’ne ait gemilerle tahliye edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İskenderun A1600 isimli dev nakliye gemisi ile bir fırkateyn ve bir kruvazörün Beyrut limanına yanaşması öncesinde SAT ve SAS komandoları, karaya inerek geniş güvenlik tedbirleri aldı. Liman çevresinde adeta kuş uçurtmayan komandolar, Türk vatandaşlarının güvenli bir şekilde gemilere binmesini sağladı. 17 saatte Beyrut’a ulaşabilen gemi, saat 10.15’te limana demir attı. Gemiyle birlikte, Lübnan’a yardım amacıyla başta ilaç, gıda ve çadır olmak üzere birçok yardım malzemesi de getirildi.

Bugün geliyorlar

Otobüslerle Beyrut’a gelen Türk vatandaşları, saat 07.00’den itibaren şehir merkezinde toplanarak Türk Büyükelçiliği yetkililerinin gemiye binişle ilgili verdiği bilgileri dinledi. Türk Dışişleri ve Genelkurmay Başkanlığının ortaklaşa düzenlediği tahliye kapsamında, vatandaşlarımız gemiye alınmaya başlandı. Tahliye işlemi, yaklaşık 6 saat sürdü. Beyrut Büyükelçimiz İrfan Acar, tahliye işlemiyle ilgili şu bilgileri verdi: “Askerî feribotun içerisinde vatandaşlarımızın bütün ihtiyaçlarını karşılayacak malzeme mevcut. Doktorlarımız, hemşirelerimiz vatandaşlarımızın hizmetinde.” Büyükelçilik yetkilileri, yolculuğun bu kadar uzun sürmesinin sebebinin, Lübnan’dan 50 mil açıkta bulunan İsrail savaş gemilerinin oluşturduğu özel koridorun kullanılması olduğunu söyledi. Nakliye gemisinin bugün sabah saatlerinde Türkiye’ye ulaşması bekleniyor.

Besta’ya oksijen maskesi

Bu arada, oksijen maskesi ihtiyacı olan Besta Mukta isimli Türk kızı, evinden alınarak limana getirildi. Geminin kapısında doktor ve hemşireler tarafından hemen oksijen maskesi takılan ve geminin revirine alınan Besta Mukta’nın annesi Azize Mukta, “Amacım çocuğumu kurtarmak. Onun için Türkiye’ye gidiyorum” dedi. Öte yandan, Türk vatandaşı olan Lübnanlı Araplar, yetkililere teşekkür ederek Lübnan’dan ayrıldıkları için üzüntülü ama Türkiye’ye gittikleri için de sevinçli olduklarını ifade ettiler.

Amerikalılar da getirildi

Öte yandan, İsrail saldırıları sebebiyle Lübnan’ı terk eden Amerikalılar da, Mersin Limanı’na getirildikleri askeri gemiden tahliye edildikten sonra İncirlik’e nakledildi. Amerikalılar ardından uçaklarla ABD’ye gönderildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious