Vatandaşlık testleri başladı

Vatandaşlık testleri başladı.17358
  • Giriş : 15.09.2008 / 20:22:00

Almanya'da Alman vatandaşlığına geçmek isteyen yabancılar için uygulanan vatandaşlık testinin ilki Olpe kentinde yapıldı. Deutsche Welle’ye göre, aralarında bir Türk’ün de bulunduğu adaylar soruları yanıtlamakta zorlanmadıklarını söylediler.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Alman yayın kurumu DW, Olpe kentinde yapılan ilk vatandaşlık testine katılan 12 yabancıdan biri olan fabrika işçisi Abdüllatif Akdemir'in 33 sorunun tamamını yaptığını belirterek, sınavın kolay olduğunu söyledi.

Olpe'deki teste, Abdüllatif ile birlikte Suriye, Lübnan, Sırbistan, Ukrayna, Fas ve Polonyalı, Alman vatandaşı olmak isteyen 12 yabancı katıldı.
Federal Göç ve Mülteciler Dairesi'nden (BAMF) Detlef Bröker de, testlere gelecek hafta cumartesi günü Oberhausen ve Lüneburg kentlerinde devam edileceğini söyledi.

Detlef Bröker, vatandaşlık testlerinde kullanılmak üzere toplam 310 sorunun hazırlandığını, vatandaş adayının bu 310 soru arasından rastgele seçilen 33 sorudan 17'sini doğru yanıtlaması gerektiğini kaydetti. Bröker, Almanya'nın 80 farklı noktasında bin dolayında vatandaş adayının önümüzdeki haftalarda bu teste tabi tutulacağını belirtti.

Federal hükümet, 1 Eylül 2008 tarihinden itibaren Alman vatandaşlığına geçecek olan belli ülkelerin vatandaşlarına “vatandaşlığa geçiş testi” uygulanması kararı almıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*