Vatandaşta para var ama cesaret yok

Vatandaşta para var ama cesaret yok.12642
  • Giriş : 13.06.2009 / 15:59:00

KOBİDER Başkanı Nurettin Özgenç, vatandaşta para olduğunu ancak yarını göremediği için harcamaya cesaret edemediğini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler Derneği (KOBİDER) Başkanı Nurettin Özgenç, vatandaşta para olduğunu ancak yarını göremediği için harcamaya cesaret edemediğini belirterek, ''Güven ve itimadın yeniden tesis edilmesi görevimizdir'' dedi.

Özgenç, yaptığı yazılı açıklamada, ekonomik krizden en çok KOBİ'liren etkilendiğini belirterek, bunun nedenlerinin başında krizin boyutunun, ''yandık, bittik mahvolduk'' şeklinde haddinden fazla abartılması ve demokrasi karşıtı oluşumların illegal faaliyetleri nedeniyle insanların para harcamaya korkmasının geldiğini kaydetti.

Vatandaşın yarını göremediği için harcamaya, alışveriş yapmaya cesaret edemediğini ifade eden Özgenç, durgunluğun ana sebebinin bu olduğunu belirtti.

''Vatandaşlarda para var, harcamaya korkuyorlar'' diyen Özgenç, şunları kaydetti:

''ÖTV ve KDV indiriminden dolayı 200 bin otomobil satılıyor. Yetmedi fabrikaların bantlarındaki otomobiller de satılıyor. Keza mobilya, bilişim ve beyaz eşya sektörleri bayram havasında.

Bu şunu gösteriyor geçici indirim yapılan ürünlere, vatandaşlarımız 'fırsatı kaçırmayayım alayım' düşüncesiyle hareket ettiğinden yoğun bir talep var. Yani halkta para yok değil, var ama parayı harcamak istemiyor. 'Acaba ne olur?' diye bir endişesi var. İnsanlar arasındaki ilişki ve alışveriş itimat esasına dayanır. Güven ve itimadın yeniden tesis edilmesi görevimizdir.''

Özgenç, iç piyasalarda yaşanan olumsuzluk nedeniyle kimyası bozulan esnafın işlerinin düzelmesi için emekli, memur, işçi gibi sabit gelirli bireylerin gelir düzeylerinin de artırılması gerektiğini ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*