Vatanın kıymetini bilin, birlik olun

  • Giriş : 28.10.2006 / 00:00:00

İstiklal Savaşı gazisi 110 yaşındaki Yakup Satar'dan gençlere nasihat: " Vatanın kıymetini bilin, birlik olun".

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Eskişehir'in Hayriye Mahallesi'ndeki evinde kızı 74 yaşındaki Zekiye Satar ile birlikte kalan 6 çocuk, 36 torun ve torunun çocukları ile bir de torununun torunu olan Yakup Satar'ın kulakları ağır işitiyor, gözleri iyi görmüyor. Rahatsızlığı nedeniyle sürekli olarak evindeki yatağında yatan İstiklal Savaşı gazisi Yakup Satar, Birinci Dünya Savaşı'na ve ardından da Kurtuluş Savaşı'na katılarak düşmana karşı mücadele verir.

Kendisinin 5 yıl boyunca savaştığını İngiliz askerlerine esir düştüğünü, daha sonra esirlerin değiştirilmesiyle serbest kalıp savaşa devam ettiğini anlatan Yakup Satar'ın evi, ziyaretçi akınına uğruyor.

Vatandaşlar, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle Yakup Satar'ın elini öpmeye ondan yaşadığı dönemlerle ilgili hatıralarını dinlemeye geliyor.

Yakup dedenin kızları Zekiye Satar ve Meliha Işıkada, "Babamızla gururlanıyoruz. Zaman zaman da duygulanıyoruz. Babamız 110 yaşında. Eskiden 30 Ağustos, 29 Ekim törenlerine katılırdı. Şimdi sadece tuvalete gidip gelebiliyor, evin içinde dolaşıyor. Bize her zaman 30 Ağustos'u, 29 Ekim'i anlatırdı. Savaşı güç şartlar altında kazandıklarını, ayaklarında çarık olduğunu, bir yandan yoklukla diğer yandan da düşmanla savaştıklarını söylerdi. Şimdi fazla konuşamıyor" dedi.

İstiklal Savaşı gazisi Yakup Satar, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle kendisini ziyerete gelenlere vatanı çok güç şartlar altında kazandıklarını, bunun kıymetinin iyi bilinmesi gerektiğini belirtiyor.

Düşmanların dost gibi görünüp sürekli Türkiye'yi bölmeye çalıştığını vurgulayan Yakup dede, "Bu vatanın kıymetini biliniz. Birbirinizden ayrılmayın birlik olunuz, birbirinizi kırmayın, birbirinizi mutlu tutun. ıÜüDüşmanın oyununa gelip birbirimize düşmemeliyiz. Bizler gibi gençler de ülkeye dört elle sarılmalıdır. Bu vatan elden giderse bir daha geri getirilemez. Biz bu vatanı çok zor koşullarda kurtardık ve gençlere teslim ettik. Gençler bu vatanı sonuna kadar korumalıdır.Hepinizin bayramı kutlu olsun'' diye nasihatta bulunuyor.

Ermeni soykırımı iddialarına da dikkat çeken Yakup dede, ''Bu ülkede en rahat Ermeniler ve Rumlar yaşadı. Ticareti onlar yaptı, parayı onlar kazandı. Biz hep savaştık. Açlıktan ölmüş hayvanların etini yemek zorunda kaldığımız zamanlarda Ermeniler ayakkabılarını boyatmadan çarşıya ve pazara inmezdi. Şimdi ise Türkler Ermenileri katletti diye haykırıyorlar.hayır böyle bir şey yok. Bunlar bilinçli yapılan oyunlardır. Bu dodikodulara kanmayalım '' ifadesini kullandı.

GAZİ YAKUP SATAR KİMDİR ?

Eskişehir'in Hacı Seyit Mahallesi'nde Zekiye Satar ve Meliha Işıkada isimli kızlarının yanında yaşamını sürdüren İstiklal Savaşını yaşayan son iki kahramanından biri Yakup Satar, 1895 yılında Kırım'da doğdu.

Daha sonra ailesiyle birlikte Eskişehir'e göç eden Satar, Osmanlı Devleti'nin 1. Dünya Savaşı'na katılmasıyla Basra Cephesi'nde savaştı.

İstiklal Savaşı'nın son gazilerinden Ömer Küyük'ün vefat etmesinin ardından, ''En yaşlı gazi'' unvanına sahip olan Yakup Satar'ın, 6 çocuğu, 50'ye yakın torunu var.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious