Vatanseverlik millete hizmet etmektir!

  • Giriş : 12.02.2007 / 00:00:00

Erdoğan, “Bize göre vatanseverlik, yurtseverlik, milliyetperverlik, millete, ülkeye, insanımıza şehirlerimize, toprağımıza sahip çıkmaktır, milletimize hizmet etmektir” dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Erdoğan, Hafız Ali Efendi Meydanı'nda düzenlenen toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, Kahramanmaraş'ın düşman işgalinden kurtuluş yıl dönümünün de kutlandığını söyledi.

Kahramanmaraş'ın Türkiye'nin manevi ve maddi birliğinde çok özel bir yeri bulunduğunu anlatan Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu:

“Burada yüreklerde tutuşturulan alev, Sütçü İmam'ın şahsında sembolleşen kahramanlık yolumuzu aydınlatmaya devam edecektir. Bize bu ülkeyi, bu şehirleri, bu aziz vatanı, bu temiz toprakları miras bırakan ecdadımıza layık olmak için bütün gücümüzle çalışıyoruz. Çalışmaya da devam edeceğiz. Zira, bize göre vatanseverlik, yurtseverlik, milliyetperverlik, millete, ülkeye, insanımıza şehirlerimize, toprağımıza sahip çıkmaktır, milletimize hizmet etmektir.
Bunu da emek ve değer üretmeden okullar, fabrikalar açmadan köylere, kasabalara, yol, su ve elektrik götürmeden yapamayız. Biz sadece sahip olduğumuz mirasla yetinemeyiz.

Sütçü İmam'a sahip çıkmak, istiklal mücadelesine, İstiklal Marşı'na, cumhuriyete layık olmak için; Çanakkale'ye, Dumlupınar'a, Şanlıurfaya, Gaziantep'e layık olmak için; yani bağımsızlığa layık olmak için bu aziz toprakların onurunu korumak için ortaya yepyeni eserler koymak, ülkemizi yeniden imar ve inşa etmek zorundayız.”

Erdoğan, aksi takdirde kurtuluşun, istiklalin, özgürlüğün, bağımsız yaşamanın onurunu gelecek nesillere hissettirilemeyeceğini belirterek, “İşte biz, milletimizi millet kılan ülkemizi ülke kılan o manevi mirasımıza, değerlerimize sahip çıkarken aynı zamanda maddi kalkınmamızı zenginleşmemizi de sağlamaya çalışıyoruz” dedi.

İzmir'de, Rize'de, Tiflis'te, Manisa'da çeşitli açılışlara katıldığını hatırlatan Erdoğan, Kahramanmaraş'ta yatırımcıların kendisine “Kahramanmaraş'ın işsizi yok, köylerden işsiz arıyoruz” dediklerini belirterek, bunun kendisini duygulandırdığını söyledi. Bunun çok “anlamlı” olduğunu ifade eden Başbakan Erdoğan, “Onun için, huzurlarınızda, ben Kahramanmaraş'ın müteşebbislerini kahraman sanayicilerini, tüccarlarını ülkem adına kutluyorum, tebrik ediyorum. Artık şehirlerimiz arasında, vatandaşlarımız arasında hiçbir ayrımın yapılmadığı bir dönemi yaşıyoruz” diye konuştu.

“SU MEDENİYETTİR”

Susuz ve yolsuz köy kalmayacağını ifade eden Erdoğan, yolun ve suyun medeniyet olduğunu belirterek, “Su medeniyettir. Suyu, yolu olmayan medeniyeti konuşmasın. Biz vatandaşımızın çukurlardan su içmesini istemiyoruz” dedi.

Köyler ile şehirler arasında bir uçurum bulunduğunu anlatan Başbakan Erdoğan, bu uçurumu hızla kapattıklarını söyledi. Erdoğan, “Köylerimizle şehirlerimiz arasındaki uçurumu kapattığımız gibi farklı şehir ve bölgelerimiz arasındaki uçurumu kapatmak için de çok çalışıyoruz” diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, Teşvik Yasası'ndan yararlanan Kahramanmaraş'taki 57 fabrikanın resmi açılışını yaptıklarını anımsatarak, bununla 8 bin 270 vatandaşa iş kapısı açıldığını, kurulacak yeni fabrikalarla da 5 bin 275 vatandaşın da iş sahibi olacağını bildirdi.

Erdoğan, Kahramanmaraş'a gelen doğalgaz ile 24 bin konutun da bu imkana kavuşacağını ifade etti.
Başbakan Erdoğan, daha sonra kurulan sistem ile açılışların yapıldığı yerlere canlı bağlanarak, açılışları gerçekleştirdi. Erdoğan ve beraberindeki bakanlar ile bölge milletvekilleri ve yetkililer, kurdele kesti ve doğalgaz meşalesini ateşledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious