Vatikan: Dinler arası diyalog çok fazla

Vatikan: Dinler arası diyalog çok fazla.21966
  • Giriş : 11.11.2008 / 21:33:00

Papalık temsilcisi Touran, Hıristiyan ve İslam dünyasındaki “tek ses” eksikliğinin kafa karıştırıcı olduğunu söyledi ve Sünni-Şii Dünya Ortak Müslüman grubunu övdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Vatikan, “çok fazla” dinler arası diyalog önerisi olduğunu, bunların kesişmeye ve karışıklığa neden olabileceğini ve katılımların tek bir sesle konuşmadığını söyledi.

Dinler Arası Diyalog Papalık Konseyi Başkanı Kardinal Jean-Louis Tauran, Reuters'e yaptığı açıklamada, “Bana göre, çok fazla Hıristiyan-Müslüman inisiyatifi var. Herkes yapıyor. Kimse bunun nereye varacağını bilmiyor” diye konuştu.

Tauran, Vatikan'ın Sünni dünyanın en büyük dini eğitim merkezi el-Ezher, İran'daki Şiiler ve Libya'daki Dünya İslami Çağrı Merkezi'yle çeşitli kereler bağlantı kurduğunu ve kopardığını söyledi. İyi bir olgu olarak görülebileceğini fakat büyük riskler taşıdığını öne süren Tauron, “Bu büyük bir ilginin varlığını ispatlıyor ancak bir parça kafa karışıklığını da gösteriyor” dedi.

Kesişme riskinin olduğunu söyleyen kardinal, dini diyalog isteğinin yol açtığı ilginin bir bedeli olarak görülebileceğini bildirdi.

Geçtiğimiz hafta Vatikan, Müslüman alimlerle 3 günlük tarihi toplantıya ev sahipliği yaptı. Toplantı Mart ayında yapılan arada köprüler oluşturulması için bir forum kurma kararından sonra yapılan ilk birleşim.

Tauran ve diğer Vatikan temsilcileri, Suudilerin başlattığı ve BM destekli dinler arası diyalog toplantılarına da katılacaklar.

Kral Abdullah Abdülaziz, bu sene başında tüm inanç takipçileri arasında diyalogu geliştirmek amacıyla büyük bir kampanya başlattı.

Geçtiğimiz Temmuz'da Madrid'de geniş katılımlı bir konferans düzenlendi.

Müslüman alimler ve entelektüeller, geçtiğimi sene Hıristiyan ruhani liderlerine iki İbrahimi din arasında diyalog oluşturulması çağrısını içerek açık bir mektup yayımladılar.

Tek ses eksikiği

Dinler arası diyalog için Vatikan'ın en üst yetkilisi, tüm diyalogların birleşmiş bir ses eksikliği çektiğini belirterek, “Tek bir ses yok. Şu an için bunun mümkünü de yok” dedi.

Yakın zamanda geniş katılımın sağlandığı bir toplantıda Kiliseler, İslam'la ilişkilerle ilgili ortak bir karar almaya çalıştılar ancak şu ana kadar herhangi bir koordinasyon sağlanamadı.

Fransız asıllı kardinal, geçtiğimiz hafta organize edilen Sünni ve Şiileri temsile edecek Dünya Müslüman Ortak Grubu'nu överek, “İslami dünyayı temsil etmek için bir istek var. Grup diğerlerinden çok daha geniş”.

Tauran, açıkça farklılıkların gösterilmesi yerine samimiyeti ve karşılıklı saygıdan etkilendiğini ifade ederek, “Önemli olan bunun devam etmesidir” dedi.

TIMETURK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*