Vatikan: Ölme hakkı diye birşey yok

Vatikan: Ölme hakkı diye birşey yok.21966
  • Giriş : 14.11.2008 / 20:58:00

İtalya'da, trafik kazası geçirdikten sonra komaya giren genç kadının yapay beslenme ünitesinden çıkarılmasına ''yeşil ışık'' yakılmasına Vatikan karşı çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Vatikan ''Sağlık Bakanı'' Kardinal Javier Lozano Barragan, İtalyan adaletinin kararını sert bir dille eleştirdi ve ''Ölüm hakkı diye birşey olmaz, yaşam kutsaldır'' dedi.

Kardinal Barragan, ''Eluana'nın yeme ve içmesini kesmek, cinayetle aynı kapıya çıkıyor, bu onu açlık ve susuzluğa, korkunç bir sona mahkum etmek demektir'' diye konuştu.

İtalya'da dün yargıtay, 1992 yılından beri bitkisel yaşamda olan ve yaşam destek ünitesine bağlı yaşatılan kadının yapay beslenmesinin kesilmesinin önündeki son engeli de kaldırmıştı.

1992'den beri komadaki kadının durumu, İtalya'da tartışmalara yol açıyor. Katolik Kilisesi'nin, yaşam destek ünitesinin kesilmesinin cinayetle eşdeğer olduğu görüşünü savunduğu biliniyor. Bu ortamda kilise, Englaro'nın durumunu, ötanaziye karşı mücadelenin simgesi durumuna getirmiş bulunuyor.

Englaro'nın babası ise yıllardın kızının yapay olarak yaşamda tutulmasına son verilmesi için mücadele ediyor ve kızının da böyle isteyeceğini söylüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*