Vatikan'da kürtaj krizi

Vatikan'da kürtaj krizi.15731
  • Giriş : 31.08.2006 / 00:00:00

Üvey babasının tecavüzüne uğrayan ve hamile kalan 11 yaşındaki kıza kürtaj uygulayan doktorlar ve kızın annesi, aforoz edilme olasılığıyla karşı karşıya.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kürtaja karşı sert tutumuyla tanınan Katolik Kilisesi Vatikan, bu kez çok tartışılacak bir karar arifesinde. Vatikan, üvey babasının tecavüzü sonucunda hamile kalan Kolombiyalı 11 yaşındaki bir kıza kürtaj uygulayan doktorları ve kürtaja izin veren annesini aforoz etmeyi planladığını açıkladı.

Kolombiya Katolik Kilisesi, aforoz tehdidine rağmen, küçük kız ve ailesinin yanında oldukları mesajını veriyor.
“Katolik kilisesi olarak şeytani emelleri olanların eline düşen bu küçük kızın acısını paylaşıyor ve bir gün mutluluğunu da paylaşmayı ümid ediyoruz. Bu işi gerçekleştirenler bedelini ödeyecektir.”

Katolik Kilisesi, sebebi ne olursa olsun kürtajı, büyük bir günah olarak kabul ediyor.

Tecavüz sonucu gerçekleşen hamileliklerde kürtaja izin veren Kolombiya yasalarına uygun davrandıklarını belirten doktorlarsa, aforoz olasılığı karşısında şaşkın:
“Biz yasalar çerçevesinde hareket ettik. Oyuncaklarına ve okuluna geri dönmek isteyen bir kız çocuğu ile kızını hamile görmek istemeyen bir annenin talebini yerine getirdik.”

Küçük kıza tecavüz eden üveybabası cezaevine gönderilirken, şimdi Vatikan’ın aforoz konusundaki nihai kararı bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious