“Vatikan'daki karamsar”

  • Giriş : 29.11.2006 / 00:00:00

Rusya'da yayınlanan liberal eğilimli Vedomosti gazetesi Papa'nın Türkiye'ye yaptığı ziyareti değerlendiren analizinde Papa'yı karamsar olarak niteledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Gabriel Can ve Stasy Meichtree imzasıyla yayınlanan çalışmada Papa 16. Benedict'i eski Papa 2. Jean Paul'dan farklı olarak, kalabalık insanlara konuşmayı sevmeyen, basından, televizyonlardan ve kameralardan uzak duran dış dünya ile barışık olmayan bir fıtratı olduğu ifade edildi. Papa'nın yakınlarının O'nun konuşmaktan ziyade düşünmeyi sevdiğini söyledikleri belirtiliyor.

16. Benedict'i sert konuşma tarzı ile eleştiren gazete, bu durumun 2. Jean Paul'un iyimser ve yumuşak kalpli imajından epeyce farklı olduğuna değindi.

Kilise kuşatma altında!

Papa 16. Benedict'i uzun süredir tanıyan muhafazakar Alman Katolik Filozof Robert Speeman görüşlerinin yer aldığı yazıda Vatikan'ın kilisenin kuşatma altında olduğunu düşündüğü fikrine yer verdi. Speeman açıklamalarında, "Benedict kilise ile çağdaş dünyanın birbiriyle uyum sağlayabilmesine çok karamsar bakıyor. Benedict'i Papa olarak seçen kardinallerden, kilisenin halen kuşatma altında bulunduğunu düşünen birçoğu, yeni liderlerinin hem laik yaşam hem de İslam'ın ilerleyişine karşı koyabilecek biri olmasını istiyorlardı." dedi.

Benedict, kilisenin köklü öğreti ve dini törenlerini yeniden yaşatmak istediği bu yüzden de, ayinlerin Latince okunmasında ısrar ettiği belirtiliyor. Benedict'in bağlı olduğu ilkelerin, bu hafta ilk defa Müslüman bir ülkeye, Türkiye'ye yaptığı ziyareti sırasında ciddi bir

sınavdan geçeceğini savunan yazarlar, "Son aylarda Katoliklerle Müslümanlar arasındaki ilişkiler epeyce gerginleşmişti. Bunda Benedeict'in bizzat kendisinin de rolü oldu. Zira Papa, eylül ayında yaptığı bir konuşmada, 15. yüzyılda yaşamış Bizans İmparatoru Manuel II. Paleologos'un 'Hz. Muhammed'in öğretisinin kötü ve insani

olmadığı' şeklindeki sözlerini aktarmıştı. Papa'nın konuşması

bütün Müslüman dünyada büyük öfke uyandırmıştı." yorumunda bulundular.

Böylesine büyük tepki Vatikan'ı ve Papa'yı şaşırttığı belirtilen yazıda "Benedict'in seçtiği yol, 2. Jean Paul'un savunduğu 'elinden geldiğince bütün dünyayı birleştirme' yolundan farklı bir yoldur. Papa 2. Jean Paul, Hristiyanlıkla İslam da dahil diğer dinlerin ortak bir dilde konuşabileceklerine inanıyordu. Benedict ise Katoliklerle Müslümanlar arasında ideolojik bir uçurum bulunduğuna inanıyor." ifadeleri yer aldı.

Yazıda Türkiye'de yaşayan Müslümanların dinlerini haksız bir şekilde eleştiren Benedict'e kırgın oldukları, ve Papa'ya 'Türk devletini zayıflatmak isteyen batılı provakatör' olarak baktıkları düşüncelerine yer verildi. Türkiye Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu "Bu tür ifadeler karşılıklı görüş ayrılıklarını güçlendiriyor ve bütün dünyada barışı tehlikeye sokuyor." savunması yer alırken, Papa'nın özür dilemediği de hatırlatıldı.

Papa dünyayı değil, kiliseyi değiştirmek istiyor

Dış dünya ile temaslarının sınırlandırıldığının yer aldığı analizde Modena Üniversitesi'nden kilise tarihçisi Alberto Melloni'nin ilginç iddiaları yer aldı. Melloni yorumunda, Benedict'in dünayaya karamsar bakmasının yaşıyla bağlantılı olduğunu kaydederek, "Jean Paul 58 yaşında Papa olmuştu. Benedict ise 78 yaşında bu göreve atandı" dedi.

Benedict bugün 79 yaşında ve yaşlı olduğunun farkında. Bu

nedenle dünyayı değil, kiliseyi değiştirmek istiyor ve bu

reformlar sırasında bazılarının memnun olmaması da onu rahatsız

etmiyor. Benedict, Vatikan'daki ayinlerinden birinde "Alkışlar

için konuşmak ya da insanların duymak istediklerini söylemek,

fahişelik yapmak gibidir. Alkışları beklemeyin, fakat gerçeğe

uymaya çalışın" demişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious