Vatikan’dan, Çin’in piskopos atamasına aforoz geldi

  • Giriş : 05.05.2006 / 00:00:00

Vatikan, Papa'nın da rızasıyla, Çin hükümetinin onayları olmadan atadığı piskoposları aforoz etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Vatikan'ın sözcüsü Joaquin Navarro-Valls, yaptığı açıklamada, Papa'nın Çin tarafından yapılan söz konusu atamadan dolayı çok üzgün olduğunu ve bunun kilisenin birliğine derin yara verdiğini vurguladı. Sözcü ayrıca Çin'in kendi kontrolündeki kilise tarafından yapılan bu atamayla dini özgürlüklerde ciddi bir ihlalin söz konusu olduğunu ifade etti.

Çin Dışişleri Bakanlığı ise Çin Devlet Konseyi kontrolündeki kiliseler tarafından yapılan atamayı savunarak, bu atamaların kiliselerin çoğunluğunun takdirini karşıladığını belirtti. Bakanlık ayrıca Papa'nın yaptığı atama protestosunun da bir anlam ifade etmediğini belirtti.

Çin, geçen Çarşamba günü ülkenin orta kesimindeki Anhui'de, bölge kilisesine Liu Xinhong, güneydeki Yunnan eyaletindeki bir kiliseye de Pazar günü Ma Yinglin adlı piskoposları atamıştı.

Vatikan kısa süre önce Çin'in bağımsızlık isteyen eyaleti Tayvan'da bulunan elçiliğini bu ülkenin isteği üzerine kapatacağını açıklamıştı. Vatikan Dışişleri Bakanlığı Çin ile yeniden resmi ilişkilerin kurulabileceği ve bunun için zamanın geldiğini bildirmişti. Bununla birlikte Çin'deki devlet kontrollü kiliseler Papalık tarafından tanınmıyor.

Çin ile Vatikan arasındaki ilişkiler, Komünist Parti'nin 1949 yılında iktidara gelmesinden sonra 1951'de kesilmişti. Çin'de sayılarının 10 milyondan fazla olduğu tahmin edilen Katolikler, Vatikan'a bağlı ''yeraltı kiliseleri'' ile devletin denetimindeki kiliseler arasında bölünmüş durumda. Devlet yönetimindeki kiliseler, Papa'ya ruhani lider olarak saygı gösteriyor, ancak Papa'nın denetimde etkisinin olmasını reddediyor.

Çin, Katoliklere ancak hükümetin izin verdiği yerlerde ibadet yapmalarına müsaade ediyor. Ancak Katolik Hıristiyanlar ibadetlerini Çin'in '' yeraltındaki kiliseler'' dediği yerlerde de yapınca Pekin yönetimi tarafından kanunsuz iş yaptıkları gerekçesiyle sık sık tutuklanıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious