Vatikan'dan 'altatan eşini affet' görüşü

Vatikan'dan 'altatan eşini affet' görüşü.9705
  • Giriş : 14.12.2008 / 09:23:00

Katolik Kilisesi, evlilikte aldatma olayına tartışma yaratan bir bakış açısı getirdi: "Aldatıldıysanız, affedin. Karşı tarafın yeni heyecanlar vaat eden fırsatları artık her yerde mevcut"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Cenova Kardinali Bagnasco, aldatılmış eşleri daha sabırlı olmaya davet ederek affetmenin önemini vurguladı. Katolik dünyası ve basında geniş yer bulan açıklama şimdi "Günaha davet mi" yoksa "Sevgiye dönüş mü" tartışması başlattı..

Katolik Kilisesi modern çağa uyum sağlama pahasına, evlilikte aldatma olayına yeni bir bakış açısı getirdi. Cenova şehrinin kardinali ve İtalyan Piskoposlar Konferansı Başkanı Angelo Bagnasco, Noel öncesi yayımladığı bildiride "Eğer aldatıldıysanız, affedin" dedi. Kardinal Bagnasco, Katolik din mensuplarına yönelik mektubunda, aldatılmış eşlerin daha sabırlı olmaya davet ederek, affetmenin önemine dikkat çekti. Cenova Kardinali, "Karşı tarafın yeni heyecanlar vaat eden fırsatları artık her yerde mevcut. Her şeyi bir ayrılıkla çözmeden önce, hoşgörüyü de denemek lazım" dedi. Aile birliğinin pamuk ipliğine bağlı olduğu modern dünyada Kardinal Bagnasco "sabır ve hoşgörü" meziyetlerinin ön plana çıkarılmasını öneriyor. Yeni heyecanlar karşısında yolunu şaşıran eşleri affetmek konusunda Cenova Kardinali'nin sarfettiği sözleri bir psikolog, evlilik uzmanından duymak ne kadar normalse bunu kilisenin üst düzey bir kardinalinden duymak da aynı oranda skandal yarattı. Avantgard eğilimleri ile tanınan Cenova Kilisesi'nin eski piskoposu ve hali hazırda Vatikan Başbakanı olan Kardinal Tarcisio Bertone de bir süre önce "Affetmenin" gerekliliği üzerinde durarak, " İncil'de yazdığı gibi 77 kere olmasa da affedin" demişti.

TARTIŞMA BAŞLADI

Açıklama ilk kez "Aile" kurumunu "evlilikte sadakat" prensibinin önüne koyarak yeni bir tartışma başlattı. Katolik eğilimli "Famiglia Cristiana" (Hıristiyan Aile) dergisinin müdürü Sciortino'ya göre, Papa 16. Benedict de "Tanrı merhametdir" adlı yayınladığı ilk bildirisinde benzeri konulara değindi. Bu çağrı sadece Katolik inananlar için değil, daha genel anlamda yapıldı. İtalyan Corriere della Sera gazetesinin konuya geniş yer ayırmasının yanısıra il Foglio gibi düşünce gazeteleri de derin analizler yaptılar. Kardinalin sözlerinin "aşkın ve aile bağlarının ticari bir meta haline getirildiği günümüz toplumunda, sevmeyi öğrenmek için yeni bir yol açtığını" öne sürdüler. Bazı Katolik uzmanlar ise "günah çıkarma" müessesesinin olduğu Katolik dininde böyle bir hoşgörüyü yerleştirmenin günaha davet olarak da algılanabileceğini söyledi.

Vatikan'dan klon ve kök hücre tepkisi

Katolik dünyasının ruhani merkezi Vatikan, bio-etik konularda son 20 yıldır üzerinde çalıştığı en kapsamlı çalışmasını açıkladı. Komite, önceki gün düzenlediği basın toplantısında, kök hücre araştırmalarından kısırlık tedavisine, kürtajdan insan klonlanmasına kadar tıp ve biyoloji alanındaki son gelişme ve uygulamalar karşısında Vatikan'ın yaklaşımını dile getirdi. Komite, Papa tarafından da onaylanan 32 sayfalık çalışmada klonlamayı, kök hücre çalışmalarında embriyoların kullanılmasını ve kısırlık tedavisini kınadı. Doğum kontrol hapları ve kürtaj, yaşama hakkına saldırı olarak nitelendirildi. Kök hücre çalışmalarında hücrelerin embriyodan değil de yetişkinlerden alınması halinde destekleneceğini belirten Vatikan, insan ve hayvan yumurtalarından hibrid embriyo üretimini ise şiddetle kınadı. Sağlıklı olması için embriyoların genleri ile oynanması da "Tanrı'yı oynayarak yeni tür bir insan yaratmaya çalışmak" ifadesiyle eleştirildi.

Sabah

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*