Ve Erkan Mumcu konuştu

Ve Erkan Mumcu konuştu.7961
  • Giriş : 02.06.2007 / 14:21:00
  • Güncelleme : 02.06.2007 / 14:24:54

Genel Başkan Erkan Mumcu: "Parlamentoda olmak için siyaset yapmıyoruz" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

ANAVATAN Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, "Karşımızda bizden beklenen şey fedekarlığında ötesinde bir taviz hatta onursuzluksa hatta kapatın gelinden öteye bir şey söylenmiyorsa biz illede beraber olmak, parlamentoda olmak için siyaset yapmıyoruz." dedi.
Mumcu, MKYK toplantısı sonrasında açıklama yaptı. Mumcu, DP'ye katılıma süreçlerinin açıklık kazanmasını beklediklerini belirterek, "Tek istediğimiz şey bize söylenenlerin kamuoyuna söylenmesidir" dedi. "Kapatın gelin" ifadesinin adil bir çağrı olmadığını ifade eden Mumcu, kendilerine ne teklif edildiğinin somut olarak söylenmesi gerektiği ve kamuoyunun bunu bilmesinin önemli olduğunu kaydetti.

Mumcu, kendilerinin adil bir teklif karşısında olumsuz yanıt veriyorlarsa kamu vicdanında bunun sorumluluğunu üstleneceklerini ifade ederek, "Karşımızda adil bir teklif yoksa. Karşımızda bizden beklenen şey fedekarlığında ötesinde bir taviz hatta onursuzluksa hatta kapatın gelinden öteye bir şey söylenmiyorsa, biz illede beraber olmak, parlamentoda olmak için siyaset yapmıyoruz. Anavatan Partisi kökleri olan bir kurum. Anavatan Partisi kökleri üzerinde ayakta duran bir kurum." dedi.

Bugüne kadar bir çok fedakarlık yaptıklarını söyleyen Mumcu, bundan sonrada sonuna kadar fedakarlığa evet dediklerini, onur kırıcı bir tavizkarlığa hayır dediklerini kaydetti. Mumcu, bu süreç içerisinde yapıcı tavırlarını ve olumlu tavırlarını sürdürdüklerini vurgularak, "Tek isteğimiz şey samimiyetin, iyi niyetin, adil tutumun kamuoyuna gösterilmesidir. Ne protokolde yazılı olanlar ne de ikili üçlü görüşmelerde beyan edilmiş olanların şu ana kadar gerçekleşmemiş olması ve bir kez daha açıkça ifade edilmemiş olması bizi buna mecbur etmektedir. Sürekli çözüm bulan taraf olmaktan yorulduk. Bir taraf sürekli sorun çıkarıyor, bir taraf sürekli çözüm buluyor. Çözümler çok yakışık almayan bir uslupla itiliyor. Bu sürece yakışan bir davranış değil. İyi niyetli olunursa çözümün mümkün olduğunu düşünüyoruz. Eğer olmuyorsa bunu milletimiz görsün, bilsin istiyoruz" diye konuştu.

Her şeyin milletinin gözünün önünde olmasını istediklerini söyleyen Mumcu, "Sorduğumuz sorular basittir. Bu iki partinin teşkilatlarının kaynaşmasına ilişkin yöntem önerileri nedir? Takvim önerileri nedir? Bu utanılacak saklınılacak bir şey değil. Bu partinin yönetiminde Anavatan Partisi'nde siyaset yapmış insanların nasıl temsil edileceği konusunda, bize daha önce söylediklerini kamuoyuna da söylesinler. Tamam çeşitli mazeretlerle gerçekleştirilmemiş olabilir. Buna da saygı duyarım. Bundan sonra nasıl olacağını bilmek istiyoruz. Bütün kamuoyunun da bilmesini istiyoruz. Aday listelerinde Anavatan Partisi'ne milletvekililiği için müracaat etmiş insanların nasıl şekilde yer alacağını bilmek istiyoruz. Bunun beraklaşmasını istiyoruz" dedi.

"Kapatın gelin ve ondan sonra düşünüyoruz" denilmesi durumunda ise Mumcu, "Bunu benim yapmaya hakkım yok. Bunu yapmaya parti yönetiminin hakkı yok. Parti genel kurulu böyle bir karar verir mi hep beraber göreceğiz. Hiç bir insan onurunun hiçe sayıldığı böyle tutum karşısında onursuzluğu seçmeyecektir. Bizim davranışımız açıktır. Bu süreci bizim fedakarlıklarımız inşaa etmiştir. Bizim fekadarlıklarımızla bu noktaya gelinmiştir. Bundan sonra bizim fedakarlıklarımızla başlaması için her türlü şeyi yapmaya hazırız. Biz fedakarlık değil taviz istiyoruz; hatta onursuzluk istiyoruz deniliyorsa herkesin yolu açık olsun. Bunu yapmadığımızı herkes bilir. "dedi.

Mumcu'ya İstanbul Taşdelen Belde Belediye Başkanı Hüseyin Avni Sipahi, Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu'nun Mesut Yılmaz'a yönelik sözlerinden ötürü tepki göstererek Mumcu'nun kolundan tutarak çekiştirdi. Kendisini dinlemeyen Erkan Mumcu'nun kolundan tutan belde belediye başkanı, 'Mesut Yılmaz'a söz söylemeyemezsin' diyerek tepki gösterdi. Sipahi, Mumcu'nun arkasından ise "Kongrede hesaplacağız" diye bağırdı.

ANAVATAN Disiplin Kurulu Başkanı Orhan Şahin, Mumcu'nun MKYK toplantısına girerken Mesut Yılmaz ile ilgili yaptığı açıklamalara tepki gösterdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious