Ve hükümet el koydu YENİ ŞAFAK

  • Giriş : 30.05.2006 / 00:00:00

Çimento kartelinin fiyatları aşırı arttırmasına Bakanlar Kurulu el koydu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Enflasyonun düşmesi ve ekonomideki iyileşmeyle patlayan inşaat sektöründeki büyüme üzerine çimento fiyatlarındaki fahiş artışa hükümet el koydu. Yeni Şafak'ın gündeme getirdiği 'çimento vurgunu'nu görüşen Bakanlar Kurulu, buna 'dur' demek için Bayındırlık Bakanı Faruk Özak başkanlığında ilgili bakanlar ve kurumlardan oluşacak bir komisyon kurulması kararı aldı.

Türk üreticilerin iç piyasaya bir ton çimentonun fiyatını 90 doların üstünde sürmesine ve yurtdışına da 35 dolara satması nedeniyle konut fiyatlarında oluşan artış hükümeti harekete geçirdi. Yaz mevsiminin gelmesi, inşaat sektöründe işlerin hızlanması ve özellikle TOKİ'nin maliyetlerinin artması nedeniyle çimento fiyatlarının kontrol altına alınması için önlemler görüşüldü. Yapılan değerlendirmeler sonunda çimento fiyatının düşürülmesi için hükümet, ithalat kozunu kullanmaya karar verdi. Fahiş fiyatların kontrol altına alınması için ithalat sürecinin kolaylaştırılması kararlaştırıldı. Böylece çimento fiyatının yarı yarıya ucuzlaması ve inşaat sektörünün de daha rahat bir nefes alması bekleniyor. Hükümet Sözcüsü ve Adalet Bakanı Cemil Çiçek, toplantıda çimento fiyatlarındaki aşırı artışın inşaat sektöründeki büyümeyi tehdit ettiği belirterek, şirketlerin ihraç fiyatının, yurtiçi fiyatlarından daha düşük olmasının dikkat çekici olduğuna işaret etti. Çiçek, "Fiyat uçurumunun nedenleri ile konut sektörüne etkisini araştırmak için bir komisyon kuruldu. İlk toplantısını yarın yapacak. Bu sorunu çözeceğiz" dedi.

Rekabet Kurumu soruşturuyor

Çimento fiyatlarındaki aşırı artış nedeniyle Rekabet Kurumu'na şikayet yağıyor. Rekabet Kurumu bugüne kadar çimento sektörüne yönelik olarak 12 soruşturma başlattı. Bunlardan 5'i tamamlanırken 20'den fazla firmayı kapsayan 7 ayrı soruşturma ise devam ediyor. Rekabet Kurumu soruşturma sonunda "anlaşarak rekabeti ihlal edip, aşırı zam yaptığı" tespit edilen firmalara ağır para cezası verilmesi bekleniyor. Mevzuat nedeniyle Rekabet Kurumu'nun, firmalara ceza kesmesi yıllar sürebiliyor. Ayrıca cezalar Danıştay'dan dönebiliyor.

Çimento soruşturmaların uzun sürmesini kullanıyorlar. Hatta firmalar inceleme yapmak isteyen raportörleri engellebiliyorlar. Bunun en güzel örneği Akçansa Çimento'da yaşandı. Bir yıl önce başlatılan soruşturma kapsamında Akçansa'da 1 Ocak'ta yerinde inceleme yapmak isteyen raportörler engellendi. Mahkeme kararıyla inceleme 3 Ocak'ta gerçekleştirilebildi. Engelleme nedeniyle kurul, Akçansa'ya 636 YTL para cezası kesti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious