Ve Lagendijk ağzındaki baklayı çıkardı!

Ve Lagendijk ağzındaki baklayı çıkardı!.6594
  • Giriş : 30.11.2008 / 06:00:00
  • Güncelleme : 30.11.2008 / 00:03:56

AB-Türkiye Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Joost Lagendijik'tan çok tartışılacak açıklama!

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Üniter devlet yapısını eleştiren ve DTP'nin taleplerini haklı bulduğunu belirten Lagendijik, hükümeti başladığı işin devamını getirmemekle suçladı.

Lagendijik, Ankara'daki temaslarının bitiminde gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Mevcut anayasanın bölünmez üniter devlet ilkesiyle çatışan DTP'nin 'demokratik özerklik' talebine nasıl bakıldığı sorusuna Lagendijk, "Bence sadece Kürt meselesi için değil, ülkenin uygun şekilde yönetilmesi için gerekli. Böylesine büyük bir ülkeyi sadece Ankara'dan idare edemezsiniz. Bence şu anda DTP'nin öne sürdüğü adem-i merkeziyete ilişkin bu talepler ya da rica veya öneriler, diğerleri tarafından da ortaya atılmıştı. Bence ülkedeki bölgelerinin spesifik bir yolla yönetimlerce idare edilmesine ilişkin istekleri iyi bir nedene dayanıyor. Muhtemelen Diyarbakır'daki koşullarla Trabzon'daki koşullar birbirinden farklıdır. Trabzon ve İzmir de birbirinden ayrıdır. Bence sahadaki bu gerçekler kabul görmeli ve Türk devletinin yapısına yansımalı. Bu taleplerin iyi niyetli olduğunu vurgulamak önemli. Adem-i merkeziyet tamamen başka bir konu. Ayrılıkçılık ya da DTP ve Kürtlere ilişkin diğer iddialardan tümüyle farklı. Bana göre ayrılık istemedikleri oldukça açık. Türk devleti içinde kalmak ama yerel yönetimlerin daha güçlü olduğu bir yapının içinde yer almak istiyorlar. Harcamaların nasıl yapılacağı, kültürel konular ve genel düzenlemeler büyük bir ülkede güneydoğu ve kuzeybatı arasında farklılık arz eder. Tüm içtenliğimle bu konunun Kürt olarak etiketlenmemesi ve bu çerçevede reaksiyon görmemesini umuyorum. Bu makul bir konu ve umarım hükümet de bu şekilde tepki verir" diye konuştu.

"MEVCUT ANAYASA TÜRKİYE'DEKİ ÇEŞİTLİLİĞİ YANSITMAKTAN UZAK, CHP İŞBİRLİĞİ YAPMAK ZORUNDA"
1982 Anayasası'nın ülkedeki çeşitliliği yansıtmaktan uzak olduğunu savunan Lagendijk, "Yaklaşık 6 ay önce Brüksel'de düzenlediğim büyük bir toplantıda yeni anayasayı tartıştık. Türk anayasası Türkiye'de yaşayan etnik ve dini azınlıkların olduğu gerçeğine uygun hale getirmek için ne gibi değişiklikler yapılmalı? Mevcut anayasa metninde kendilerinin temsil edildiğini hissetmeyenlere nasıl yaklaşılmalı? Ve diğer ihtimallere ilişkin biz bir sonuca vardık. Ama ülkede yaşayan diğer etnik ve dini grupların da Türk vatandaşı olduğunu kabul edemeyecek kadar tek sesli olan 82 Anayasası'ndan çok daha büyük bir Türkiye olduğu açık. Eminim şimdiki anayasa değiştirildiğinde Kürtler kendilerini daha çok evlerinde hissedecekler. Bu nedenle de anayasa değişikliğine tam destek veriyorum" dedi.

CHP'ye hükümetle işbirliği yapması çağrısında bulunan Lagendijk, "Buradaki ziyaretimin ardından yeni anayasanın çıkmasına ilişkin şansın pek de parlak olmadığına dair bir sonuca varmak zorundayım. Görünen o ki, hükümet bu projeden az çok vazgeçmiş gibi. Çünkü ana muhalefet partisi CHP işbirliği yapmayı reddediyor ve geçmişte gördüğümüz gibi bir tehlike söz konusu. Hükümet mecliste çoğunluk olsa ve MHP ile işbirliği yapabilmiş olsa bile CHP konuyu Anayasa Mahkemesine taşıyabilir ve Anayasa Mahkemesi de yeni anayasayı yok edebilir, silebilir. Bu nedenle bu acil bir mesele. Çünkü yeni anayasayla Türkiye-AB ilişkilerini sekteye uğratan pek çok konuyu halletmek mümkün. Bu yüzden de muhalefetteki meslektaşlarımın bu tıkanıklıktan çıkış yolu bulmak için işbirliği yapmaları gerek. Yeni yasa Türkiye'de yaşayan çeşitli insanlarla ilgili düzenlemeler için iyi olacak" diye konuştu.

'Mart'taki yerel seçimlerin ardından Anayasa Değişikliği konusunda ilerleme olabilir mi?' şeklindeki soruya Lagendijk, "Korkarım daha fazla zaman alacak. Seçimlerden önce herhangi bir hareketin olmayacağı açık. Ancak seçimlerden sonra bile en büyük muhalif partinin azıcık bile işbirliği yapmak istemediği bir parlamentoda şimdiki durum sürecek. Önce bu konunun halledilmesi gerek. Bu yüzden CHP'yi işbirliği yapmaya çağırıyorum. Ödün vermek olarak görmesinler. Sadece hükümetle birlikte ne kadar ilerleyebileceklerine baksınlar. Anlaşmazlıkları olabilir. Her konuda mutabık kalmayabilirler; ancak uzlaşacakları pek çok başka konu olmalı. Bence bu Türkiye için oldukça açık. Umarım hükümet tüm enerjisini ortaya koyar. Yani yeni anayasaya ilişkin sözlerine. Ama sonuçta bu oyunu oynamak için diğer oyunculara da ihtiyaç var. Anayasa Mart'tan önce değişmeyecek ama sonrasında bir hareket olmasını gerçekten diliyorum" cevabını verdi.
1982 Anayasası'nın ülkedeki çeşitliliği yansıtmaktan uzak olduğunu savunan Lagendijk, "Yaklaşık 6 ay önce Brüksel'de düzenlediğim büyük bir toplantıda yeni anayasayı tartıştık. Türk anayasası Türkiye'de yaşayan etnik ve dini azınlıkların olduğu gerçeğine uygun hale getirmek için ne gibi değişiklikler yapılmalı? Mevcut anayasa metninde kendilerinin temsil edildiğini hissetmeyenlere nasıl yaklaşılmalı? Ve diğer ihtimallere ilişkin biz bir sonuca vardık. Ama ülkede yaşayan diğer etnik ve dini grupların da Türk vatandaşı olduğunu kabul edemeyecek kadar tek sesli olan 82 Anayasası'ndan çok daha büyük bir Türkiye olduğu açık. Eminim şimdiki anayasa değiştirildiğinde Kürtler kendilerini daha çok evlerinde hissedecekler. Bu nedenle de anayasa değişikliğine tam destek veriyorum" dedi. CHP'ye hükümetle işbirliği yapması çağrısında bulunan Lagendijk, "Buradaki ziyaretimin ardından yeni anayasanın çıkmasına ilişkin şansın pek de parlak olmadığına dair bir sonuca varmak zorundayım. Görünen o ki, hükümet bu projeden az çok vazgeçmiş gibi. Çünkü ana muhalefet partisi CHP işbirliği yapmayı reddediyor ve geçmişte gördüğümüz gibi bir tehlike söz konusu. Hükümet mecliste çoğunluk olsa ve MHP ile işbirliği yapabilmiş olsa bile CHP konuyu Anayasa Mahkemesine taşıyabilir ve Anayasa Mahkemesi de yeni anayasayı yok edebilir, silebilir. Bu nedenle bu acil bir mesele. Çünkü yeni anayasayla Türkiye-AB ilişkilerini sekteye uğratan pek çok konuyu halletmek mümkün. Bu yüzden de muhalefetteki meslektaşlarımın bu tıkanıklıktan çıkış yolu bulmak için işbirliği yapmaları gerek. Yeni yasa Türkiye'de yaşayan çeşitli insanlarla ilgili düzenlemeler için iyi olacak" diye konuştu. 'Mart'taki yerel seçimlerin ardından Anayasa Değişikliği konusunda ilerleme olabilir mi?' şeklindeki soruya Lagendijk, "Korkarım daha fazla zaman alacak. Seçimlerden önce herhangi bir hareketin olmayacağı açık. Ancak seçimlerden sonra bile en büyük muhalif partinin azıcık bile işbirliği yapmak istemediği bir parlamentoda şimdiki durum sürecek. Önce bu konunun halledilmesi gerek. Bu yüzden CHP'yi işbirliği yapmaya çağırıyorum. Ödün vermek olarak görmesinler. Sadece hükümetle birlikte ne kadar ilerleyebileceklerine baksınlar. Anlaşmazlıkları olabilir. Her konuda mutabık kalmayabilirler; ancak uzlaşacakları pek çok başka konu olmalı. Bence bu Türkiye için oldukça açık. Umarım hükümet tüm enerjisini ortaya koyar. Yani yeni anayasaya ilişkin sözlerine. Ama sonuçta bu oyunu oynamak için diğer oyunculara da ihtiyaç var. Anayasa Mart'tan önce değişmeyecek ama sonrasında bir hareket olmasını gerçekten diliyorum" cevabını verdi.

Alevilerin talepleri ve gerek AK Parti gerekse MHP'nin bu oylara talip olduğu hatırlatıldığında Lagendijk, hükümetin de daha fazla gayret etmesi gerektiğini savunarak, "Toplantıdaki konuşmamda da Kürt meselesi ve Alevilerin konumuna işaret ettim. Bu iki büyük grup kendi kimliklerinin mevcut anayasal düzenlemede temsil edildiğini hissetmiyor. Avrupa Parlamentosu, Alevilerin zorunlu din dersinin kaldırılması, cemevlerinde ibadet edebilime ve Diyanet İşleri Başkanlığı'nda temsil edilme gibi isteklerini daima destekliyor. Alevilerin din derslerinin değiştirilmesine ilişkin AHİM'e açtığı davanın haklı kabul edilmesinden mutlu oldum. Ve bildiğim kadarıyla Türk mahkemeleri de bu yönde karar verdi. Başkan ve diğer bir AK Parti'li politikacının (Reha Çamuroğlu) Alevilerle bir iftar yemeğinde buluşmak için adım atmaları da memnuniyet vericiydi. Maalesef arkası gelmedi. Tıpkı diğer konularda olduğu gibi. Hükümet bazen güzel başlangıçlar yapıyor, ancak konunun arkası gelmiyor. Hükümeti bu konuda bir şeyler yapması için teşvik ediyorum. Bu parlamento raporumuza da tekrar yansıyacak. Umarım hükümet arkasını getirecek yollar bulur" değerlendirmesini yaptı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*