Ve sıra Norah Jones'ta

Ve sıra Norah Jones'ta .11146
  • Giriş : 27.07.2007 / 18:49:00

14. Uluslararası İstanbul Caz Festivali, Norah Jones'un konseri ile sona eriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

14. Uluslararası İstanbul Caz Festivali, bugüne dek bir türlü Türk hayranlarıyla buluşamayan, günümüzün en önemli kadın vokallerinden, aldığı Grammy ödülleriyle kendinden sık sık bahsettiren Norah Jones'un konseri ile sona eriyor.

Sanatçı, 1 Ağustos Çarşamba akşamı Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi'nde GARANTİ BANKASI sponsorluğunda hayranlarıyla buluşacak.

Henüz kariyerinin başındayken İlhan Erşahin'in Wax Poetic grubunda yer alan Norah Jones, 2000 yılında Ilhan Ersahin'le beraber vokalist olarak 7. Uluslararası Istanbul Caz Festivali'nde sahneye çıkmıştı. Norah Jones kendi grubuyla ve kendi repertuarıyla ilk defa 14. Uluslararası İstanbul Caz Festivali kapsamında İstanbullu hayranlarının karşısına çıkıyor.

Norah Jones konserinin biletleri satışa çıktıktan sonra çok kısa bir sürede tükendi. Bilet alamayan Norah Jones hayranları için konser günü mekânın elverdiği ölçüde sınırlı sayıda ayakta bilet satışa sunulacak. Ayakta bilet alan müzikseverler, mekanda İKSV görevlilerinin gösterdiği alanlara yönlendirilecekler.

1 Agustos Carsamba aksami saat 20.00'de başlayacak konserde, önce alternatif folk akımının önemli sesi M. Ward sahne alacak. Berrak sesi ve etkili şarkı sözleri ile tanınan M. Ward, aynı zamanda Norah Jones'un son albümünde de sesi ve gitarı ile bir parçada yer alıyor. Norah Jones ise saat 21.30'da sahne alacak.

Sahnede gitar ve piyano çalacak olan Norah Jones'a bas ve akustik gitarda Lee Alexander, vurmalı çalgılarda Andy Borger, gitarda Adam Levy ve geri vokallerle nefesli çalgılarda Daru Oda eşlik edecek.

1979 yılında ünlü Hintli gitarist Ravi Shankar'ın kızı olarak New York'ta dünyaya gelen Norah Jones, 2002 yılında Arif Mardin'in prodüktörlüğünde kaydettiği ilk albümü "Come Away With Me" ile tüm dünyada 20 milyonun üzerinde satış başarısı yakaladı. Bu albüm ile 2003'te 6 dalda Grammy ödülü kazanan Norah Jones, 2005 yılında da 2 tane daha Grammy ödülü kazanarak toplam Grammy Ödülü sayısını 8'e çıkardı. Son albümü "Not Too Late" ile yine dünya listelerine bir numaradan giren sanatçı, albümünden çıkan ilk single "Thinkin' About You" ile Amerikan radyo listelerinde haftalarca bir numarada kaldı.

Norah Jones başarılı müzik kariyerine bir de sinema filmi ekledi. Norah Jones, Wong Kar Wai 'nin son filmi "My Blueberry Nights"da başrolleri Jude Law, Rachel Weisz ve Natalie Portman gibi başarılı oyuncularla paylaşıyor. Bu yılki Cannes Film Festivali'nde Açılış Filmi olarak gösterilen "My Blueberry Nights"ın müzikleri de Norah Jones'a ait

Billie Holliday, Ella Fitzgerald gibi isimlerle birlikte dünyanın en iyi kadın vokalistlerinden biri olarak anılan Norah Jones'un konseri Festivalin unutulmayacak gecelerinden biri olacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious