Vedat Bilgin'den üniversitedeki provokasyon yorumu

Vedat Bilgin'den üniversitedeki provokasyon yorumu.9963
  • Giriş : 14.04.2008 / 15:25:00

Bahçeli'nin başdanışmanı Vedat Bilgin: "Cuntacılar Antalya'daki provokasyonla MHP'ye tuzak kurdu"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

1 - Silahli Ömer neden oradaydı?

Akdaniz Üniversitesi kampusunda silahıyla ateş ederken görüntülenen Ömer Ulusoy'un MHP bağlantısının öne çıkartılması parti yönetimini alarme etti. Ve MHP hemen tasfiye önlemini aldı.

2 - 'Sizi de bulaştırırız' dediler

MHP MYK Üyesi Doç. Dr. Bilgin'e göre bu bir provokasyon. Cuntacılar bu yolla partiye 'Bakın sizi de işin içine çekeriz, Meclis dışı arayışları reddetmeniz bizi rahatsız ediyor' mesajı verdi.

3 - Cevabımız 'Bulaştıramazsınız'

Bilgin MHP yönetiminin ' Bizi bir tuzağa çekmek istiyorlar , bunun hazırlığı yapılıyor' öngörüsüyle açık bir kararlılık gösterdiğini söylüyor. 'Milliyetçiler Demokrasiyi savunmaya mecbur"

Taraf Gazetesi'nin bugünkü manşetinde Neşe Düzel'in MHP MYK Üyesi ve Bahçeli'nin Başnadışmanı Doç. Dr. Bilgin röportajına yer veriliyor.

Röportajda MHP'nin bir tuzağa çekilmeye çalışıldığını dile getiren Bilgin haberde ayrıca şu görüşlere yer veriyor.

Antalya Üniversitesi'nde öğrencilere ateş eden provokatörün MHP'yle ilişkisi olduğu ortaya çıktı. O adamı alnındaki dövmesiyle teşhis etmek ve ilişkilerini ortaya çıkarmak zaten çok kolaydı. Nitekim adamın MHP Antalya İl Teşkilatıyla ilişkileri de çabucak kanıtlandı. Niye o kadar kolay yakalanacak birini oraya gönderdiler sizce?

Orada bu adamın görünmesi ve MHP'yle irtibatlı olduğunun söylenmesi isteniyor. MHP'ye yönelik örtülü bir mesaj bence bu. MHP'ye de bir şekilde tehdit göndermek istiyorlar. 'Bakın işin içine sizi de çekeriz. Demokrasi lafları size hayırlı bir kapı açmaz. Sivili siyasete bağlılığınız ve siyasetin meşru zemini olarak Meclis'i göstermeniz, meclis dışı arayışları reddetmeniz bizi rahatsız ediyor' diyorlar. Çünkü milliyetçilerin Türkiye'nin demokratikleşmesinde önemli bir rolü var. MHP Türkiye'nin sorunlarının Meclis'te çözülmesini istiyor ve türkiye'de sivil siyaset zeminini güçlendirecek hamlelerde bulunuyor. Demokratikleşme de biliyorsunuz ancak sivil siyaset güçlenirse gerçekleşebilir.

MHP yönetimi partinin bir tuzağa çekildiğini mi düşündü?

Bir tuzağa çekilme hazırlığının olduğunu tahmin ediyor. En azından böyle planı olanların etkisini hissetki ki bu konuda taviz vermeyeceğini ifade ettti. Demokrasi Türkiye'de sorunlu bir süreç. Seçilmiş ilk başbakanı idama gitmiş bir ülke burası. Türkiye'deki antidemokratik yapı 27 Mayıs ideolojisiyle ve sonraki müdahalelerle güçlendirildi ki, demokratikleşmenin önünde ciddi engeller oluşturuldu. Milliyetçiler ise demokrasiyi savunmak zorundalar. Çünkü milliyetçilik sadece ülke severlik değildir, milliyetçilik aynı zamanda milletin tercihlerine, iradesine sahip çıkmaktır. 20. yüzyıl başlarında milliyetçilerin sorunu milli devlet kurmaktı. Nitekim o günkü milliyetçiler, Mustafa Kemal Paşa ve arkadaşları milli devleti kurdular. Milliyetçilerin bugünkü problemi ise milli devletin demokratikleşmesidir.

Devlet Bahçeli, sürekli olarak 'sokaklardan uzak durun' derken il teşkilatlarının bu tür insanlarla ilişkisini sürdürmesini nasıl açıklamak gerek sizce? Teşkilatlar merkezi dinlemiyor mu?

Dinlememeleri söz konusu değil. Genel Başkan, 'Dışarıdan gelen adamlarla ilgili hassasiyet sahibi olun' diyor. Bir takım operasyonlara yönelik bilgiler ve emareler var ki bu hassasiyet ortaya konuyor. Türkiye genç nüfuslu bir ülke Gençlik içinde de milliyetçi heyecan çok yüksek. Gençlik, adam devşirmek için çok uygun bir zemindir. ben 17 yaşından beri ülkücü hareketin içindeyim. Bu tür insanları uzaktan gördüğünüzde 'Bu bizden değil' diye hissedersiniz. Biliyorsunuz 1980'lerde de benzeri durumlar vardı.

MHP, bu tür çatışmalarda, özellikle 12 Eylül'de sabıkalı hale gelmiş bir parti. Teşkilat alışkanlıklarını değiştirmekte zorlanıyor mu?

12 Eylül rejimi uydurma bir dosya hazırladı. MHP'yi sabıkalı hale getirdi. Cinayetlered ismi geçenler yıllar sonra nerelerde ortaya çıktılar gördük. Soldan da sağdan da cinayet işleyenler bunu sol yada milliyetçilik için yapmadılar. Bunlar Gladio'nun devşirdiği adamlardı. Böyle bir yapı herhangi bir ülkü ocağına adamını yerleştirebilir mi, yerleştiremez mi? sorulması gereken budur. NATO ülkeleri arasında bir tek Türkiye'de hala Gladio tasyfiye edilmedi.

MHP yönetimi Antalya'daki gibi olaylarla ilerde de karşılaşabileceğinden endişeli mi?

MHP, Türkiye'den endişeli. Çünkü Türkiye'nin dışarıdan müdahalelere çok açık bir yapısı var. Ulusalcılık adı altında demokrasiye karşı siyasal bir akım var. Köklü bir Baasçı hareket var bu ülkede. Bu Baasçı hareketin yabancı istihbarat servisleriyle ilişkisi çok açık değil. Ordunun içinde cuntaları kışkırtan bir hareket bu. Bu tür oluşumların son örnekleri de Nokta Dergisi'nin son sayısında yayınlanmıştı. Milliyetçilerin burada yapması gereken şey, Türkiye'de demokrasiyi, sivil toplumu, sivil hareketi savunmak. Ülkenin sorunlarını seçilmiş insanların Meclis'te çözeceğine inanmak. Size şunu da söyleyeyim. Ben son operasyona Ergenekon denilmesinden rahatsızım. Operasyonunun adının Türklerin bir efsanesinin adı olması gerçekten talihsizlik.

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious