Vehbi Vakkasoğlu'na 'konuştu' diye ceza kesildi

Vehbi Vakkasoğlu'na 'konuştu' diye ceza kesildi.11149
  • Giriş : 29.06.2008 / 08:39:00

250 kişilik bir grupla Çanakkale'ye giden Vakkasoğlu'na 'konuştu' diye ceza kesildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çanakkale destanı üzerine yazdığı kitaplarla tanınan yazar Vehbi Vakkasoğlu, Çanakkale Milli Parkı'nda görevlilerin hakaretine uğradı. 126 YTL de para cezası kesilen Vakkasoğlu, grup içerisinde yapılan saldırının onuruna dokunduğunu, olayı yargıya taşıyacağını söyledi.

Yazar Vehbi Vakkasoğlu önceki hafta sonu 250 kişilik bir grupla gittiği Çanakkale Milli Parkı'nda 'av bekleyen' görevlilerin kendisine hakaret edip ceza yazdığını söyledi. Vakkasoğlu başından geçen olayı şöyle anlattı: "Program yaptığım Moral FM'in organizasyonuyla Çanakkale'ye gittik. Resmî prosedür gereği bir alan kılavuzuyla birlikte parkı dolaşırken zaman zaman gruptakilerin sorularına ben de cevap verdim. Sargıyeri Şehitliği'nde yine bir soruya cevap verirken kenarda duran biri yanıma geldi.

Görevli olduğunu, benim suç işlediğimi ve ceza keseceğini söyledi. Suçumu sordum, 'Burada bulunan 12'den fazla insana konuşmak.' dedi. Rehberimiz anlatımı kendisinin yaptığını söyledi. Ancak görevli, hırçınlıkla makbuzu çıkardı ve ceza yazmaya başladı.

Kendimi tanıtmak istediğimde bana sokak ağzıyla 'Siz de kimsiniz? Ben tarihçi tanımam. Alan kılavuzu kimliğiniz var mı? Yoksa gelin bakayım siz benimle ceza keseyim.' cevabını verdi. Görevlinin kabalığına rağmen kimliğimi vererek ceza yazdırdım. Sinsice avını bekleyen bir canavar tavrı içindeki bu memuru şehitliğe hiç yakıştıramadım."

Sergilenen davranışın kabul edilebilir yanı olmadığını ve bu olaya şahit olan ziyaretçilerin Çanakkale ile ilgili düşüncelerinin altüst olduğunu ifade eden Vakkasoğlu, şunları söyledi:

"Çocuk yaşımdan itibaren yüreğimde Çanakkale heyecanı vardır. Şehitlerin huzurunda cezalandırılacağım hiç aklıma gelmezdi.

O mübarek toprak, böyle kaba, katı ve hırçın tavırlı bir memurun ceza makbuzuna mı emanet edilmeli? Bana kesilen para cezasını bir şeref belgesi olarak saklayacağım; fakat orada sorulan bir soruya, bir avuç insan için verdiğim cevabın suç sayılması beni çok üzmüştür. Bu sebeple savcılığa suç duyurusunda bulunmayı düşünüyorum."

Grupta bulunan ziyaretçiler de gezi sırasında birçok Kültür ve Turizm Bakanlığı kokartlı rehberin alan kılavuzu almadan şehitlikte gezdiğini, görevlilerin onları görmezden gelerek çifte standart uyguladığını, bu konuda imza toplayıp yetkililere şikâyette bulunacaklarını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious