Vejetaryenlik

  • Giriş : 05.10.2006 / 00:00:00

Araştırmalar vejetaryen beslenme ile sağlık arasında olumlu bir ilişki olduğunu gösteriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çoğu insan için bir beslenme, hatta yaşam tarzı olan vejetaryenlik daha geniş olarak ele alındığında et, kümes hayvanları ve balık ürünlerini tüketmeden onların yerine tahıl, kurubaklagil, yağlı tohum ve sebze-meyvelerin tüketildiği bir beslenme tarzıdır. Vejetaryen beslenme de kendi içinde şu bölümlere ayrılır:

• Lakto-ovo-vejetaryenler

Yumurta ve süt ürünlerini tüketirlerken diğer et, tavuk vb. hayvansal gıdaları diyetlerinden çıkarırlar.

• Lakto-vejetaryenler

Et, kümes hayvanları, balık ve yumurtayı tüketmezken sütü ve diğer süt ürünlerini tüketmektedirler.

• Katı vejetaryen veya veganlar

Et, kümes hayvanları, balık, yumurta, süt, peynir ve diğer süt ürünleri dahil hayvansal ürünlerin hiçbirini yemezler. Veganlar ayrıca besinlerin hazırlanmasında içine eklenen hayvansal kaynaklı (tereyağ vb.) hiçbir şeyi de tüketmezler.

•Semi vejetaryenler

Sadece et, kümes hayvanları veya balığı ara sıra tüketirler.

Vejetaryenlik sağlıklı 'ama'...

Araştırmalar vejetaryen beslenme ile sağlık arasında olumlu bir ilişki olduğunu gösteriyor. Özellikle kalp damar hastalıkları, hipertansiyon, diyabet, şişmanlık, böbrek taşı, safra kesesi hastalıkları ve bazı kanser türleri vejetaryenlerde daha az görülmektedir.

Fakat vejetaryen olmak sağlıklı bir yaşam sürüldüğü anlamına gelmez. Doğru planlanmamış bir beslenme programı sağlığınızı riske de atabilir. Çeşitli besin yetersizliklerine neden olabilir.

Nelere dikkat edilmeli?

Protein:

Hayvansal kaynaklı besinler proteinin yoğun kaynaklarıdırlar. Fakat kuru baklagiller, yağlı tohumlar, çekirdek, tahıllar, sebzeler de protein içerir. Doğru kullanılırsa bitkisel kaynaklı besinler de bol protein içerir.

B12 vitamini:

Sadece hayvansal besinlerde bulunur. Süt ve yumurta tüketen bir vejetaryende vitamin yetersizliği görülmeyebilirken, bir veganın dışardan B12 vitamini alması gerekir.

D vitamini:

Özellikle veganların D vitamini konusunda dikkatli olmaları gerekir. Güneş ışığından yeteri kadar faydalanamayanların da bu duruma dikkat etmeleri gerekir.

Kalsiyum:

Süt ürünleri tüketen vejetaryenler için sorun teşkil etmeyen kalsiyum, besin seçimlerini doğru yapamayan ve süt ürünlerini tüketmeyen vejetaryenler için sorun oluşturur.

Demir:

Hayvansal kaynaklı besinler demirin en iyi kullanılıp emildiği yani biyoyararlılığın en iyi olduğu kaynaklardır. Bu nedenlerle vejetaryenlerde demir emiliminin arttırılması üzerinde durulmalıdır. Yemeklerde C vitamininden zengin besinlerin tüketilmesi demir emilimine yardımcı olacaktır.

Çinko:

Çinko yetersizliğinde pek çok sağlık sorunu ortaya çıkabilmektedir. Dolayısı ile çinkonun iyi kaynaklarının yanında emilimini olumlu veya olumsuz etkileyebilecek, posa içeren besinlerin doğru bir programla tüketilmesi gerekir.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious