Vekil adaylarına altın öneriler

  • Giriş : 14.05.2007 / 00:00:00

Baltaş, milletvekili adaylarına seçmenlerine hitap ederken başlangıç ve bitiş mesajlarını çok iyi planlamalarını, jest ve mimiklerle desteklemelerini tavsiye etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Psikolog Prof. Dr. Acar Baltaş, milletvekili adaylarına seçmenlerine hitap ederken başlangıç ve bitiş mesajlarını çok iyi planlamalarını, mesajlarını duygusal içeriğe uygun jest ve mimiklerle desteklemelerini tavsiye etti.

Baltaş, 'göz teması, mesafe, bedensel temas, giyim, kullanılan aksesuarlar, içinde bulunulan mekanın düzenlenmesinin', iletişimin sözel olmayan öğeleri olduğunu belirtti.

Topluluk önünde konuşacak kişilerin başlangıç ve bitiş mesajlarını çok iyi planlamaları ve güçlü görünmeleri gerektiğini vurgulayan Baltaş, konuşmacılara başlangıçtaki gerginliklerinden kurtulmaya çalışmalarını tavsiye etti.

Milletvekili adaylarına başlangıç konuşmalarını çok fazla prova etmelerini öneren Baltaş, "Çünkü insan beyninde en iyi başlangıçlar ve sonlar kalıyor. Tanımadığınız insanlardan oluşan 20 kişilik bir topluluğa girseniz, baştaki iki kişiyle sondaki üç kişinin ismini aklınızda tutarsınız" dedi.

Duygulara hitap edilmesi

Duygularına hitap edilmesinin, verilen mesajların etkisini artırdığını dile getiren Baltaş, bunun sadece duygulara hitap edilmesi anlamına gelmediğini, konuşmalardaki mantıksal içeriğin duyguya iliştirilmesi gerektiğini vurguladı.

Baltaş, duygularını anlamanın ve bunu belirtmenin, söylemin gücünü, dolayısıyla iletişimin gücünü artırdığını belirterek tavsiyelerde bulundu:

"Tek yönlü konuşmak değil, konuşulan topluluğu da konuşmaya dahil etmek önemlidir.
Beden dili, verilecek mesajların duygusal içeriğe uygun jest ve mimiklerle desteklenmesi ve ses tonuyla güçlendirilmesi sayesinde mesajın etkisini güçlendirir. Bunun içinde ellerin kolların kullanılması, yüz ifadesinin kullanılması, abartıya kaçmadan tiyatral mimiklerin kullanılması yer alır.
Milletvekili adayları halka seslenirken taklitçilikten kaçınmalı, kendileri gibi olmalıdırlar.
Adaylar kendi içlerine sindiremedikleri birşeyi, söylememeli ve yapmamalıdırlar. Bu nedenle konuşmalar pek çok kez prova edilmeli veadaylar konuları özümsemelidir."

Milletvekili adaylarının, konuşmalarında kişileri de probleme dahil etmeleri gerektiğini belirten Baltaş, "Halkı konuşturarak, onlara soru sorarak başlamak, onlardan alınan cevaplarla mesajı inşa etmek, herzaman daha etkili olacaktır. Toplulukla bu şekilde yapılan konuşmalarda daha iyi sonuçlar alınır" dedi.

'Olumlu beklentiler' ve 'olumsuz ihtimaller'

Baltaş, topluluk açısından iki tür mesaj olduğunu belirterek bunların 'gelecekle ilgili olumlu beklentiler' ve 'gelecekle ilgili olumsuz ihtimaller' olduğunu söyledi.

Seçim sürecinde sadece olumsuz mesajların yanlış olduğunu vurgulayan Baltaş, konuşmacıların mesajlarını, beden diline yansıtacak şekilde güleryüz ve mutluluk ifadeleriyle aktarmalarının büyük önem taşıdığını dile getirdi.

Geçmişte heyecanları ateşlemek konusunda en iyi örnekleri eski siyasetçilerden Süleyman Demirel ve Turgut Özal ile Bülent Ecevit'in verdiğini söyleyen Baltaş, "Mesajlarını toplulukla diyalog içinde veren Süleyman Demirel'di. Mantıksal mesajları duygusal platforma en iyi oturtan ise Turgut Özal'dı" dedi.

Genç milletvekili adaylarına tavsiye

Baltaş, genç milletvekili adaylarına da tavsiyelerde bulundu. Baltaş, genç adayların mutlaka beden dili ile ilgili birkaç kitap okumaları gerektiğini söyledi:

"Taklit yapmanın sağlayacağı sınırlı bir fayda vardır. Bu nedenle gençler mümkün olduğu kadar çok prova yapsınlar, öğrendiklerini içselleştirsinler. Eleştirmeden önce mutlaka eleştirilerine çözüm getirsinler.

Dünyada en kolay şey eleştirmek ve yanlış bulmaktır. Neler yapılıp yapılmadığını bilerek çıksınlar halkın karşısına. 'İlk defa biz yapacağız' havasında olmasınlar. Büyük ihtimalle 'yapacağız' dedikleri şeylerin çoğu daha önce yapılmış ya da yapılma girişimi olmuş şeylerdir. Bunları çok iyi bilsinler ki, stratejilerini daha iyi geliştirebilsinler."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious