Vekil kızına 1 yıl 8 ay hapis cezası

  • Giriş : 02.12.2006 / 00:00:00

AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Ali Sezal'ın kızı Zeynep Sezal (25) 1 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kahramanmaraş - Gaziantep karayolu 9. km'sindeki Güzelyurt köyü Bertizlievler mevkiinde 15 Mayıs 2006 günü saat 09.30'da meydana gelen trafik kazasında; kendi kullandığı 46 AK 057 plakalı özel otomobili ile aniden yola çıkan Edanur Ekiz (13) isimli ilköğretim 7. sınıf öğrencisine çarparak ölümüne neden olmuştu.

Sezal'ın avukatı Metin Şirikçi bu kararı temyiz ederken, gelecek sonucun beklendiğini söyledi.

Kazadan sonra ifadesi alınarak serbest bırakılan Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Sosyal Bilimler Enstitüsü Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı'nda araştırma görevlisi oyüh Sezal hakkında 'Taksirle ölüme sebebiyet vermek' suçundan dava açılmıştı. Kahramanmaraş 3. Asliye Ceza Mahkemesi'nde yargılanan ve kazada kızını kaybeden ailenin davacı olmadığı Sezal için 29 Eylül 2006 tarihinde karar çıktı.

Buna göre; TCK'nın 85/1, 62/1 ve 50/1 maddeleri gereğince milletvekili kızı Sezal, 1 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Bu ceza daha sonra günlüğü taktiren 20 YTL'den olmak üzere toplam 12 bin 100 YTL para cezasına çevrildi. Sanık vekili kararı temyiz ederken, şu anda temyizden gelecek olan sonuç bekleniyor.

Zeynep Sezal, kendi kullandığı özel otomobilin 60 km/h civarındaki bir süratle gitmekte olduğunu ve kazada yaşamını yitiren Edanur'un karşıdan karşıya geçmek için aniden yola çıkması sonucu kazanın meydana geldiği yönünde ifade vermişti.

Görgü tanıklarının söylediklerine göre; Güzelyurt İlköğretim Okulu 7-A sınıfı öğrencisi Edanur Ekiz, aynı okulda okuyan akrabası Esra Ekiz ile birlikte sürekli alışveriş yaptıkları markete gitmiş, marketten çerez alan Edanur, gecikince beraberindeki Esra Ekiz'i "Sen gecikme git, ben gelirim" diyerek okula göndermişti. Ardından hızla marketten çıkan Edanur, Karacasu Kavşağı'ndan yolun karşı tarafına geçmek isteyip aniden yola çıkınca kaza meydana gelmişti.

Jandarma bölgesinde meydana gelen kaza sonrasında gözaltına alınan Zeynep Sezal, akşam saatlerinde Kahramanmaraş Adliyesi'ne getirildi.

Edanur'un ailesinin şikayetçi olmadığı öğrenilirken, delillerin toplanmış olması ile birlikte delillerin karartılmasının mümkün olmadığı gerekçesinin yanında adresinin ve işinin belli olması nedeni ile Zeynep Sezal serbest bırakılmıştı.

Kaza ile ilgili yapılan soruşturma kapsamında Sezal hakkında kamu davası açılmıştı. Bu arada; Sezal'ın babası milletvekili Ali Sezal ile merkeze bağlı Karacasu beldesinde düzenlenen cenaze törenine katılarak 7 kız çocuğu sahibi Ekiz ailesine üzüntü ve taziyelerini ileterek ailenin acısını paylaşmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious