Vekile tedavide ayrıcalık yok!

  • Giriş : 14.07.2006 / 00:00:00

Türkiye Büyük Millet Meclisi yurt dışı tedavilerinde milletvekillerine ayrıcalık yapıldığı yönündeki haberlerin doğru olmadığını bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Türkiye Büyük Millet Meclisi Basın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, bazı basın yayın organlarında yer alan 'milletvekillerine tedavi ve ilaç ayrıcalığı' haberleri üzerine açıklama yapılması ihtiyacının doğduğu belirtildi. Milletvekillerine de diğer kamu çalışanları ile aynı uygulamaların yapıldığının ifade edildiği açıklamada şöyle denildi:

"TBMM üyelerinin ödenek, yolluk ve emekliliklerini düzenleyen 3671 sayılı Kanuna göre TBMM üyelerinin tedavi giderleri Başkanlık Divanı tarafından düzenlenmiştir. Daha önceki ilaç ödemelerindeki uygulamalarda kalem ve doz sınırlaması yok iken TBMMtedavi yönetmeliklerinde 2004 yılında yapılan yeni düzenlemeler ile kalem ve doz sınırlaması getirilmiş ve bu yolla sadece ilaç ödemelerinde yıllık 2 milyon 200 bin YTL civarında tasarruf sağlanmıştır."

Yurt dışı tedavilerinde de hiçbir ayrıcalığın söz konusu olmadığının kaydedildiği açıklamada, harcırah konusunda da 6245 sayılı Kanun'un memur için de, milletvekili için de aynı olduğu vurgulandı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Milletvekili çocuklarına 25 yaşına kadar şartsız sağlık ve sınırsız sağlık güvencesi konusu ise; 21 Nisan 2005 tarihli kanun değişikliği ile evli olmayan ve herhangi bir sosyal güvenlik kurumu ile ilişiği bulunmayan bütün memur (kamu çalışanı) çocukları için uygulama ne ise milletvekili çocukları için de aynıdır.bu konuda farklı birn uygulama söz konusu değildir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious