Vekiller Akçatekir'de

  • Giriş : 16.08.2006 / 00:00:00

Yaylak sorununa çözüm için vekiller yaylalara çıkıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Hazine tarafından açılan tapu iptal davaları sonrasında 17 bin konuttan 6 bini hakkında tapu iptal davasının açıldığı Akçatekir Yaylası'ndaki sorunun yasal yoldan çözülmesi için yasa teklifi hazırlandı.

Meclis alt komisyonlarynda görüşülen teklifin yeni yasama döneminde gündeme gelmesi beklenirken komisyonun inceleme sonrası hazırlayacağı raporun teklifin yasalaşmasında önemli adım olacağı belirtildi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Tarım Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı Vahit Kirişçi, başkanlığında Akçatekir'i gezecek farklı partiden milletvekillerinin içinde bulunduğu komisyon daha sonra Akçatekir gibi Türkiye'nin değişik yerlerinde tapu iptal davalarının bulunduğu yaylalara gidecek.

Akçatekir Belediye Başkanı Derviş Oruç, 1991 yılında belediyelik olan, 2001 yılında imar planı çalışması tamamlanan ve 1992 ile 1996 yılları arasında kadastro çalışması yapılan yaylanın benzerinin başka bir yerde olmadığını belirtti.

Tapu iptaline yasal çerçevede çözüm bulunmasından yana olduklarını ve milletvekillerinden oluşan komisyonun sorunu yerinde görmesinin faydalı olacağını düşündüklerini kaydeden Oruç, "Daha önce Adana milletvekillerimizin imzası ile meclise bir yasa teklifi sunuldu. Bu teklif alt komisyonlarda görüşülüyor. Başlangıçta bu teklif yaylaların peşkeş çekilmesi gibi anlaşıldı. Ancak sorun sadece Akçatekir'in sorunu değil. Böyle bir düşenceyi ortadan kaldırmak için komisyon üyelerinin bölgeyi gezmesini uygun bulduk ve Milletvekilimiz Vahit Kirişçi'nin girişimleri ile kalabalık bir heyeti yaylada ağırlayacağız." dedi.

İmar planı çalışmasını tamamlamalarının ardından yaylada 9 bin konutun el değiştirdiğini vurgulayan Oruç, bu tür yerlere yasal düzenleme ile çözüm bulunmaması durumunda sorunun Türkiye genelinde tüm yaylakları kapsayacak şekilde genişleyeceğini aktardı.

Adana'nın Pozantı ilçesine bağlı Akçatekir Beldesi'nin kış nüfusu 3 bin iken yaz döneminde bu rakam 200 bini geçiyor. Akçatekir'e yaz döneminde Mersin, Tarsus, Adana, Ceyhan, Niğde gibi illerden yaylacılar geliyor. Beldede 1993 yılında yapılan kadastro çalışması sonunda, vatandaşların yaylak olarak kullandıkları alanlar tapu ile tescillendi.

Milli Emlak Genel Müdürlüğü 10 yıllık süre sonunda itiraz hakkını kullanarak, buraların yaylak olduğunu belirtip 2003 yılı sonunda tapu iptal davaları açmaya başladı. 17 bin konuttan 6 bini için tapu iptal davası açılırken 3 bin dava tapuların iptali yönünde sonuçlandı.

Hazırlanan yasa teklifinde 2001 yılından önce kadastro çalışması yapılmış belediye mücavir alanı içinde, "yaylak, kışlak, mera olamaz" ibaresi ile tapu iptalinin ortadan kaldırılması öngörülüyor.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, Tarımsal Üretimi Geliştirme Genel Müdürlüğü ve hukuk müşavirliği bürokratlarının da yer alacağı alt komisyonda farklı illerden 7 AK Parti, 3 de CHP milletvekili yer alıyor. 18 Ağustos Cuma gününden itibaren 3 gün süreyle Akçatekir'de inceleme yapacak komisyon izlenimlerini rapor haline getirip meclise sunacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious