Vekiller kırmızı plaka istiyor

  • Giriş : 02.12.2006 / 00:00:00

Meclis Başkanlığı'na vekillere kırmızı plaka çalışması yapılıp yapılmadığını soran Burdur Milletvekili Kerim Özkan, "Polis ruhsat soruyor” dedi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

TBMM Genel Sekreterliği Teşkilat Yasası'nın görüşülmesi sırasında, milletvekilleri ilginç taleplerde bulundu. Bazı vekiller rozetlerinin değiştirilmesini isterken, bazıları da kırmızı plaka talep etti. Meclis Başkanlığı'na vekillere kırmızı plaka çalışması yapılıp yapılmadığını soran Burdur Milletvekili Kerim Özkan, bir dizi serzenişte bulundu. Tüm vekillere kırmızı plaka verilmesini isteyen Özkan, "Boş kırmızı plakaya selam verildiğini, ancak arkada 4 milletvekiliyle giden bir arabayı polisin durdurduğunu biliyorum. Önümüzde gidiyor boş araba, güvenlik görevlilerimiz selam veriyor, ama arkadaki arabada 4 milletvekilimiz var, onlar durduruluyor, ehliyet, ruhsat sorulmasını yaşıyoruz" dedi. Mersin Milletvekili Hüseyin Güler de protokol konusuna dikkat çekerek, "Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir diyoruz, ama, milletvekillerinin protokoldeki yerlerini merak ediyorum. Çünkü, çeşitli sıkıntılar her safhada olduğu gibi, seçilmiş insanın atanmışın gerisinde olmasını nasıl değerlendiriyorsunuz? Bu konunun düzenlenmesi için ne gibi çalışmanız var?" diye sordu.

ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

Talepleri dinleyen TBMM Başkanvekili Nevzat Pakdil, vekillere kırmızı plaka verilmesi için Trafik Yasası'nda değişiklik yapılabileceğini, rozet ve protokol sorununun da giderilmesi için çalışmaların sürdüğünü ifade etti. Pakdil, “ Protokol konusuyla ilgili olarak, Dışişleri Bakanlığı Protokol Genel Müdürlüğüne, İçişleri Bakanlığı’na ve Cumhurbaşkanlığı’na bu hususta Başkanlık makamı tarafından yazışmalar yapılmıştır ve bu konularla ilgili olarak İçişleri Bakanlığı illere bir genelge yayınlamıştır ve illerdeki protokol durumunu yeniden düzenlemiştir ama, Dışişleri Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı nezdindeki çalışmalar sürmektedir ve Başkanımız da bu hususta ve Başkanlık Divanı olarak bizler de, Türkiye Büyük Millet Meclisi üyelerinin, milletvekili arkadaşların, yani bizlerin kendi konumlarının düzeltilmesiyle ilgili olarak çalışmaları sürdürüyoruz” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious