Vekillerin cebine casus mu giriyor?

  • Giriş : 27.08.2007 / 13:03:00
  • Güncelleme : 27.08.2007 / 13:50:08

Vekillere akıllı telefon dağıtılacak. Ancak hiç hesaba katılmayan ayrıntılar var.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı, oturumlar sırasında milletvekillerinin bilgilerinden uzak kalmaması, ihtiyaç duyduğu şeylere anında erişebilmesi için akıllı cep telefonları satın alma kararı aldı. Meclis'in Bilgi İşlem Müdürlüğü'nün hazırlayacağı güncel bilgi arşivi de bu cihazlardan erişilebilir olacak. Aynı proje kapsamında her vekile bir bilgisayar verilmesi de bulunuyor. Meclis Enformasyon ve Telekomünikasyon Sistemleri Projesi adlı çalışma ilk etapta kulağa hoş geliyor ancak gündeme geldiği 22 Ağustos tarihinden bu yana gündeme gelmeyen bir konu çok daha büyük önem taşıyor.

Haziran ayında benzer bir arayışa giren Fransız Parlamentosu tercihini Türkiye'de de çok popüler olan Blackberry marka cep telefonlarından yana koydu. Eksiksiz klavyesi, büyük ekranı ve e-postaya kolay ulaşım sağlayan yapısıyla zaten birçok vekilin kullanmakta olduğu bu telefonlarla ilgili küçük bir ayrıntıysa işin rengini değiştirdi. Blackberry cihazları çalışma sistemi gereği sizin e-posta kullanıcı adı ve şifrenizi alıp saklıyor ve bütün e-mektuplarınızı önce ABD, Kanada ve Britanya'daki sunucularına çekip depoluyor ardından size yolluyordu. Yani ortada büyük bir veri güvenlik sorunu vardı.

Politik casusluk amacıyla kullanılma riskine karşı başta Fransız İstihbarat Servisi ve Savunma Bakanlığı olmak üzere yetkili kurumlar ortak bir genelge yayımlayarak kamu kurumlarında Blackberry kullanımını yasakladı. Bu cihazların üreticisi RIM ise tüm postaların 256-bit AES ile kriptolandığını ve kendilerinin bile okuma imkânlarının bulunmadığını öne sürerek kendini savundu

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious