Vekillerin geceyarısı atışmasına "nazikçe" müdahale

Vekillerin geceyarısı atışmasına
  • Giriş : 14.11.2007 / 13:14:00
  • Güncelleme : 14.11.2007 / 13:38:14

Geceyarısına kadar çalışma kararı alan Meclis’teki atışmalar bakın nasıl önlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

TBMM Genel Kurulu, Danışma Kurulu’nun önerisiyle, Kat Mülkiyeti Kanunu, Ceza İnfaz Kurumları ve Tutukevleri İzleme Kurulları Kanunu ile çeşitli askerlik kanunlarında değişiklik yapılmasına ilişkin kanun tasarılarını, gündemin ön sıralarına aldı ve bu hafta tasarıları yasalaştırmak için, geceyarısına kadar çalışmaya başladı. Dün gece yapılan ilk geceyarısı mesaisi, Bağımsız Tunceli Milletvekili Kamer Genç ile iktidar milletvekilleri arasında atışmalarla başladı. Ancak oturumu yöneten Başkanvekili kadın olunca, atışmalar kavgaya dönüşmeden önlendi.

Söz konusu tasarılar, geçen yasama döneminde Genel Kurul gündemine gelmiş, ancak seçim olunca görüşülememişti. TBMM İçtüzüğü’nün 77. maddesinde yapılan değişiklik uyarınca, geçen dönemden “kadük” kalmış tasarı ve teklifler, komisyonda tümü üzerine görüşme yapıldıktan sonra Genel Kurul’a indirildi.

Ancak muhalefet partileri, içtüzüğün, TBMM’de erken seçim kararı alınmasından sonra değiştirilmesine tepki gösterdiler. Muhalefet sözcüleri, yeni oluşturulan Adalet Komisyonu’nun 1’i hariç bütün üyelerinin değiştiğini, yeni üyelerin tasarıyı maddeleriyle birlikte inceleme imkanı tanınması gerektiğini belirterek, söz konusu 77. maddenin kaldırılmasını istediler.

“AYIK KAFA”, “SAĞLAM KAFA” ATIŞMASI

Bağımsız Tunceli Milletvekili Kamer Genç de içtüzük düzenlemesine muhalefet ederek şunları söyledi: “77. maddede öyle bir şey yapmışsınız ki... Maddede ‘Komisyon benimseyebilir” deniyor. İlla ‘benimser’ diye bir şey yok. Ama siz diyorsunuz ki, geçmişi düzelteceğiz... Hangi kafayla düzelteceğinizi anlamadım. Tarikat kafasıyla mı, şeriat kafasıyla mı düzelteceksiniz.”

TBMM İdare Amiri, AK Parti Adıyaman Milletvekili Hüsrev Kutlu’nun, “Kesinlikle ayık kafayla düzelteceğiz” yanıtı vermesi üzerine Genç, “Sizin ayık kafalı halinizi görmediğim için...” ifadesini kullandı. Kamer Genç’in, “Gecenin bu saatinde niye çalıştırıyorsunuz, gündüz çalıştırın Meclisi, milletvekilleri gelir sağlam kafayla...” sözlerini AK Parti’liler gülerek karşıladı.

Kendisine sürekli laf atan AK Parti’li milletvekillerine Genç, “Niye gülüyorsunuz? Ben ciddi konuşuyorum. Kavrama kabiliyetleri çok kıt olduğu için ne anlama geldiğini bilmiyorlar benim dediklerimin. Ben tek bir adamım, siz 340 kişisiniz. Tahammül edin” karşılığını verdi.

“EŞKIYAVARİ DAVRANIŞ”

Tasarı aleyhine söz alan Bağımsız Tunceli Milletvekili Kamer Genç de, TBMM Genel Kurulu’nun geçen hafta “çiftlik yönetiminde bile görülemeyecek şekilde” yönetildiğini öne sürdü. Geçen hafta Genel Kurulu yöneten Başkanvekili Eyyüp Cenap Gülpınar ile tartışmasını hatırlatan Genç, şunları söyledi:

“Başkanvekili bana ‘çık, atarım’ dedi. Bunu demeye hakkı yok, diyemez. İnsan, çiftliğindeki kahyayı bile atamaz. Olay, eşkiyavari bir davranış biçiminde oldu. Basında da ‘kovdu’ diye haberler çıktı. Kimse beni kovamaz, beni de çıkaramadılar zaten. Sayın Toptan’a sesleniyorum: Bizim çalışmalarımızı engelleyen Meclis yönetimine karşı önlem alacak mısınız? Eğer almazsanız, siz de bu durumu kabul etmiş olursunuz.”

Kendisine destek olmayan muhalefet partilerini de eleştiren Genç, muhalefetin AK Parti’yle işbirliği yaparak, Meclis gündeminin değiştirilmesine katkıda bulunduğunu öne sürdü. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün “Suudi Cumhurbaşkanı’nın ayağına gitmesini” de eleştiren Kamer Genç, AK Partililerin “Cumhurbaşkanı değil, Kral” düzeltmeleri ve tepkilerine “Size laf söylerdim ama fazla tazminat ödemek istemiyorum” karşılığı verdi.

MUMCU’DAN NEZAKETE DAVET

TBMM Başkanvekili, AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Nevzat Pakdil de, Genç’in sözleri üzerine ayağa kalkarak, oturumu yöneten Başkanvekili Güldal Mumcu’ya “Biraz önce konuşan hatip, Meclis Başkanlığı hakkında bazı ithamlarda bulundu. Eğer siz cevaplayacaksanız söz istemiyorum, ama cevaplamayacaksanız yanıt vermek istiyorum” dedi. Mumcu da “kürsüye gelen konuşmacıların nezaket usulüne uygun olarak hareket etmeleri ve konuşmaları gerektiğini” söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious