Vekillikte üst sınır 65 yai olsun

  • Giriş : 16.10.2006 / 00:00:00

AK Parti Karaman Milletvekili Mevlüt Akgün, milletvekili seçilme üst yaşının 65 ile sınırlandırılmasını öngören bir anayasa değişiklik teklifi hazırladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


Mevlüt Akgün'ün hazırlayarak TBMM Başkanlığı'na sunduğu Anayasa değiliklik teklifi, Anayasa'nın 76. maddesinde değişiklik yapılmasını öngörüyor. Aynı maddede, geçtiğimiz hafta TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilen değişiklikle milletvekili seçilme alt yaşı 30'dan 25'e indirilmişti. Mevlüt Akgün'ün hazırladığı teklif yasalaşırsa, sadece 25-65 yaş aralığındakiler milletvekili olabilecek.

Karaman Milletvekili Mevlüt Akgün, hazırladığı Anayasa değişiklik teklifinin kabulü konusunda milletvekillerine bir mektup göndererek destek istedi. Milletvekilliği seçilme yaşının 30'dan 25'e düşürüldüğünü hatırlatan Mevlüt Akgün, çalışanlara 65 yaşın zorunlu emeklilik yaşı olarak kabul edildiğini ancak, milletvekili seçimi konusunda bir üst yaş sınırı belirlenmediğini kaydetti.

Kamu idaresinde üst yaş sınırı getirilirken, Mecliste üst yaş sınırı getirilmemesinin bir eksiklik olduğunu düşündüğünü savunan Mevlüt Akgün, yakın geçmişte, başbakanların, bakanların ve milletvekillerinin yaşlılık ve sağlık sorunlarının sürekli gündemde kaldığını kaydetti.

Batı ülkelerinde bir çok siyasetçinin, belli bir süre sonra genç insanların önünü açarak siyaseti bıraktıklarını dile getiren Akgün, Türkiye'de ise bir çok liderin koltuklarını muhafaza etmesinin, genç ve yeni beyinlere fırsat verilmemesine neden olduğunu kaydetti. Akgün, 65 yaş sınırlamasının, siyasi hayata dinamiklik ve yenileşme katacağını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious