Veli Göçer zamanaşımını bekleniyor

  • Giriş : 07.02.2007 / 00:00:00

17 Ağustos'ta 195 kişinin ölümüne yol açan müteahhit Göçer'i 18 yıl 9 ay hapse mahkûm eden mahkeme kararı, Yargıtay'da 13 gün içinde onanmazsa düşecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

17 Ağustos depreminde müteahhitliğini yaptığı 11 binanın yıkılması nedeniyle 195 kişinin ölümünden sorumlu tutulan ve birden fazla kişinin ölümüne sebebiyet vermekten 18 yıl 9 ay hapis cezası alan Veli Göçer'in Yargıtay'a temyize gönderilen dosyası 13 gün içersinde onanmazsa, 7 yıllık zaman aşımı süresi dolacak ve dava düştüğü için Göçer serbest bırakılacak.

Yalova Asliye Ceza Mahkemesi'nde açılan ve can güvenliği nedeniyle 5 yıl önce Konya Asliye Ceza Mahkemesi'ne alınan dava, burada suç vasfının değişmesinden dolayı Konya 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi. Davayı 4 ay önce karara bağlayan mahkeme, Göçer ile Ortakları İsmet Kösebalaban, Zafer Coşkun ve oğlu Can Göçer'i, eski TCK'nın 383'uncu maddesi gereğince 'Tedbirsizlik ve dikkatsizlik sonucu ölüme sebebiyet vermek' suçundan her blok için ayrı ayrı 5 yıl olmak üzere 25'er yıl hapis cezasına çarptırdı.

Ancak, karar temyiz edildi. Yargıtay 9'uncu Ceza Dairesi, Haziran 2005'te kararı yeni TCK'ya göre yargılanma yapılması ve 'usul noksanlığı' gerekçesiyle bozdu. Tutuklu olan Veli Göçer ve Kösebalaban'ın mahkemedeki iyi halleri nedeniyle cezaları 18 yıl 9'ar aya düşürüldü. Her iki tarafın avukatı da kararı bir kez daha temyiz etti. Yargıtay 9'uncu Ceza Dairesi de 3 ay önce usul eksiklikleri nedeniyle dosyayı ikinci kez Konya 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'ne iade etti. Eksikliği giderilen dosya yeniden Yargıtay'a gönderildi. Ancak davanın 7 yıllık zaman aşımı süresi 13 gün sonra dolacak.

AİHM'YE BAŞVURDULAR

Müşteki avukatlarından Filiz Saraç şöyle dedi: "195 kişinin ölümüne sebebiyet veren Veli Göçer ve ortakları hakkındaki karar 13 gün içerisinde çıkmaz ise dosya zaman aşımından kapanacak. Biz bir yıl önce, dava yargılanma süreci 5 yılı geçtiği için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvuruda bulunmuştuk. AİHM'ye göre adil yargılanma ilkesine tamamen aykırı. Bilirkişi raporunda belediye görevlileri ve mimarlarda suçlu bulunmasına rağmen tek kişi yargılanmadı. Dava zaman aşımına uğrarsa hakkımızı AİHM'de arayacağız."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious