Veliler bilgisayar oyunlarına öfkeli

  • Giriş : 05.12.2006 / 00:00:00

İlköğretim öğrencilerinin velileri arasında yapılan araştırmaya göre evinde bilgisayar olup da okulda başarısız olan öğrencilerin velilerin tamamına yakınının, 'bilgisayar oyunları'nı suçluyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Atatürk Üniversitesi Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Osman Samancı, Erzurum'daki dört ilköğretim okulunda evinde bilgisayar bulunan öğrenci ve velileri arasında bir araştırma yaptı. Sonuçlar şöyle:


Veliler bilgisayar oyunlarının çocukların ruh sağlıklarını, ders başarılarını, bedensel gelişimlerini, sosyal gelişimlerini, göz sağlıklarını ve kendileriyle olan iletişimlerini olumsuz yönde etkilediğini düşünüyor.

Çocukların şiddet içerikli oyunlar oynamamaları için okulda, evde ve çevrede gerekli önlemlerin alınması gerektiğini vurgulayan veliler, sadece yasaklayıcı tedbirlerin sorunu çözmeyeceğine inanıyor.

Evinde bilgisayar olup da okuldaki derslerinde başarı gösteremeyen öğrenci velilerinin tamamına yakını çocuklarının başarısızlığında bilgisayar oyunlarının önemli rolü olduğunu düşünüyor.

Çocuklar evde bulundukları zamanının büyük bölümünde bilgisayar oyunları oynadıkları için ders çalışmaya yeterince motive olamıyor.

Veliler, "Bilgisayar oyunlarının çocuklar üzerinde bu denli olumsuzluklara neden olacağını bilseydim eve bilgisayar alırken bir kere daha düşünürdüm" diyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious