Veliler engelli çocukları istemiyor!

  • Giriş : 05.12.2006 / 00:00:00

Mersin Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürü Ahmet Güleç; ailelerin, çocuklarının özürlü çocuklarla aynı sınıfta eğitim görmesini istemediğini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla Mersin Özel Yaşam Rehabilitasyon Merkezi ve Pirireis Lions Kulübü işbirliği ile, "Engelli Çocukların Psikolojik, Nörolojik ve Eğitsel Sorunları" paneli düzenlendi. MTSO Konferans Salonu'nda düzenlenen panelin açış konuşmasını yapan Özel Yaşam Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Dr. Semiha Vurgun, ülke genelinde 1.5 milyon engelli çocuk bulunduğunu belirterek, bu çocuklardan yalnızca 45 bininin eğitim olanaklarından yararlanabildiğini belirtti. Engelli çocuğu bulunan ailelerin sorunlarını genellikle kendi içlerinde çözmeye çalıştıklarını ifade eden Vurgun, "Her insan kadar engellilerin de topluma katılmaya, entegre olmaya, onurla, şerefle toplumun birer parçası olmaya hakları var. Onları dayanışma ve sevgi ile kucaklayalım. Bu, tüm uygar toplumların görevidir" diye konuştu.

Engelli çocuklar için park yapmayı planladıklarını dile getiren Pirireis Lions Kulübü Genel Yönetmen Vekili Nedret Yılmaz ise, "Yarın bir gün bizimde bir engelli olmayacağımızın garantisini kim bize verebilir. İnsan, başına gelince bazı şeylerin önemini algılıyor. "3 Aralık Dünya Engelliler Günü" sadece bir gün olarak kabul edilmemeli. Bütün yıl engellilerin yanında olmalıyız. Bu yıl engelliler için büyük bir proje başlatıyoruz. Engeliler için bir park yapıyoruz. Yenişehir Belediyesi'nin desteği ile yapılacak. Kulüp olarak düzenlenen etkinliklerden elde edilen gelirlerde bu parkın yapımı için harcanacak" ifadelerini kullandı.

Mersin Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürü Ahmet Güleç de, son yıllarda Türkiye'de özürlülerin eğitimine yönelik ciddi bir duyarlılık oluşmuş olmasına rağmen bunun henüz istenilen seviyeye ulaşamadığını dile getirdi. 2002 yılında Özürlüler İdaresi Başkanlığı'nın Devlet İstatistik Enstitüsü'ne yaptırdığı araştırmadan örnek veren Güleç, 6-14 yaş arası 600 bin özürlü çocuğun tespit edildiğini kaydetti. Güleç, bu çocuklardan, özel eğitim okullarında eğitim görenlerin sayısının, 17 bin 500, kaynaşma programlarına devam edenlerin sayısının ise 10 bin olduğunun ortaya çıktığını, bunun da eğitim çağında olan özürlülerin yüzde 5'inin bile eğitimden yararlanamadığını gösterdiğini belirtti.
Güleç, "Ancak 2002 yılından sonra çıkarılan "Özürlüler Yasası" ve Özel Eğitim Rehberlik ve Danışma Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nün olağanüstü çalışmaları ile bu sayının defalarca katlandığını söylemek mümkün. Yakın zamanda devlete ait, özürlülere eğitim veren okullardan yararlanabilmek için yıllarca sıra beklemek gerekirken, şu anda okul sayısı o kadar arttı ki, özel eğitim okulları yüzde 50 kapasite ile çalışmaya başladı" dedi.

Devletin yasal düzenlemeleri olmadan toplumsal bilincin oluşmasını dilemelerine rağmen, gerçeğin tam tersi olduğunu ifade eden Güleç, "Gönül isterdi ki, devletin yaptığı yasal düzenlemelerden önce, oluşan toplumsal bilinçle özürlülerin eğitimine olumlu bakış oluşsun ve uygun zemin hazırlansın. Ancak günümüz eğitim sisteminin yarış temelli olması ve en büyük nihai hedefin üniversite olması, özürlü çocuğu olmayan ailelerin özürlü çocukların eğitimine olumsuz bakmasına yol açmaktadır. Okul öncesi ve ilköğretim aşamasında kaynaştırma eğitimine alınan özürlülerin bulunduğu sınıflardaki diğer öğrencilerin velileri, olaya tepki göstermekte, özürlü çocuğun olmasını sınıfı ve kendi çocuklarını geri bırakan bir unsur olarak görmekte, 'bu çocuk olursa ben çocuğumu bu sınıftan alırım' tepkisini vermektedirler. Bu durum, özürlülerin kabullenilmediğini ve olaya onların açısından bakılmadığını göstermektedir. Bu sadece veliler için değil, özürlü çocuğun bulunduğu sınıftaki öğretmenler için de geçerli sayılabilir. Öğretmenlerin de bunu kabullenmekte çok iyi olduklarını söyleyemeyiz" diye konuştu.

Düzenlenen panele Çocuk Nöroloji Uzmanı Doç. Dr. Çetin Okuyaz, Çocuk Psikiyatri Uzmanı Doç. Dr. Fevziye Toros ve engelli çocuğu bulunan aileler katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious