Velileri okul telaşı sardı

  • Giriş : 09.09.2006 / 00:00:00

Okulların açılmasına az bir süre kala veliler okul alışverişi telaşı içerisine girdi. Birçok veli, alışveriş dönemini en az maliyetle atlatmaya çalışıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Mağazalarda kredi kartına yapılan ek taksit imkanları, özel kampanyalar, ürünlerin yanına eklenen hediye set ve çekleri göze çarparken, ilköğretim önlükleri ve lise formaları mağazalarda kırtasiye ürünlerine nazaran daha hesaplı olduğu gözleniyor.

Okulların açılmasına az bir zaman kala velileri heyecan sardı. Önlüklerin, takım elbiselerin, formaların, çantaların vitrinleri süslemeye başladığı bu dönemde birden fazla çocuk sahibi çok sayıda veli, okul öncesi yaşanan bu telaşı en az maliyetle atlatmanın yollarını arıyor. Veliler, hesaplarına göre alışveriş yapmayı tercih ederken, okula yeni başlayacak bir çocuğun sadece giysi masrafları 100 ile 200 YTL arasında değişiyor. Velilerin okula yeni başlayacak çocuğu için yapacağı eğitim harcaması, giysilerine ek olarak spor malzemesi, çanta, suluk ve kırtasiye masraflarıyla birlikte 400 YTL'ye kadar çıkabiliyor.

İlköğretimde okuyan bir çocuğun ayakkabı, önlük, yaka, çorap gibi giysi ihtiyaçları için bir veli, ürünün kalitesine göre 50 ile 150 YTL'yi gözden çıkarmak zorunda. İlköğretim'de okuyan öğrencilere alınacak pantolon, ceket, süveter, kravat, gömlek ve ayakkabı ise en az 100 YTL'ye mal oluyor. Çocuk başına ortaya çıkan bu rakam, birden fazla pantolon, gömlek, ayakkabı ve kravat alınması durumunda ve istenen spor malzemesinin kalitesine göre artabiliyor.

Lise çağındaki bir öğrencinin eğitim için giysi giderleri ise 150 YTL'den başlıyarak 500 YTL'yi geçebiliyor. Tüm bu harcamalar erkek ve kız öğrenciler arasında fazla farklılık göstermiyor.

Giyim malzemesi satan İsmail Gökçe, okulların açılmasına az bir süre kala işlerin durgun olduğunu, beklenen ilgiyi göremediklerini söyledi. İşlerin her geçen yıl biraz daha kötüyü gittiğini belirten Gökçe, bazı velilerin okula yeni başlayan çocuklarına bu dönemi büyüklerinden kalan çanta ve önlükle geçiştirmeye çalıştığını ifade etti. Gökçe, velilerin okul öncesi dönemi en az maliyetle geçirmek için çaba sarfettiğini dile getirdi.

Eğitim ve kırtasiye malzemeleri satan Turgay Aslan ise, geçen yıla oranla okul araç ve gereç satışlarının erken başladığını kaydediyor. Kırtasiye ve eğitim malzemelerin fiyatlarında ciddi bir artış olmadığının altını çizen Aslan, halkın alım gücünün düşük olduğunu vurguluyor.

Üç çocuk babası Eshabil Özkök ise, okul masraflarının geçen yıla oranla aynı olmasına rağmen çocuklarının eşyalarını almakta zorluk çektiğini belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious